Újdonsült ikres apukaként először a fenti témában írnék pár sort. A Google majd jól becache-el, és akkor ez lesz az az írás, ami alapján jövendőbeli sorstársaim megtudják a frankót, nem pedig egy darab oldal a nagy megbízhatóságú gyakorikérdések.hu‑n.
Szóval, a helyzet az, hogy az apuka kap apasági szabadságot a munkáltatójától, ami azért jár neki, mert gyereke született. Ennek a hivatalos neve munkaidő-kedvezmény, időtartama pedig öt munkanap. Az erre az időszakra járó fizetést (pontosabban a távolléti díjat) a Magyar Államkincstár (MÁK) téríti meg a munkáltatónak, azaz az ikres apuka ugyanúgy megkapja a fizetését, a munkahelye pedig a távolléti díjat visszakapja az államtól.
138/A. § (1) Gyermeke születése esetén öt munkanap munkaidő-kedvezmény illeti meg az apát, melyet legkésőbb a születést követő második hónap végéig kérésének megfelelő időpontban köteles a munkáltató kiadni. A munkaidő-kedvezmény tartamára távolléti díj jár.
A munkáltató az apát megillető és kifizetett munkaidő-kedvezményre járó távolléti díjat (…) az erre a célra rendszeresített nyomtatványon (…) nyújthatja be a (…) regionális igazgatóságnak. Az igazgatóság (…) gondoskodik a kimutatott összeg átutalásáról.
Eddig ez eléggé egyértelmű. Csavarjunk egy kicsit a dolgon, és adjunk hozzá még +1..n gyereket. Azaz szülessenek kettes, hármas stb. ikrek.
A törvény nem fogalmaz egyértelműen, “gyermek születéséről” ír, nem pedig gyermekek születéséről vagy úgy általában születésről. Ha lenne egy táblázat vagy formula, ami alapján az apasági szabadságot ki lehetne számolni gyerekszám függvényében, jó lenne. Ilyen van például a pótszabadságnál, ahol szépen le van írva, hogy egy gyereknél kettő, kettőnél négy, ennél többnél hét nap pótszabadság jár évente. De nincs!
Ha az ember belegondol, akkor nincsen semmi ok arra, hogy ne annyiszor öt nap apasági szabadság járjon, ahány gyerek van. Ha születik egy gyereked most, egy pedig pár év múlva, akkor kétszer öt napot kapsz. Ha egy éven belül születik két gyerek, akkor is. (Riszpekt az anyukának.) Ha a két gyerek születése közötti időt teszem azt három percre csökkentjük (ld. Kata és Zizi), akkor mi változik? Szerintem semmi. De ez sajnos nincs így.
A kulcskérdés ebben a kérdésben az, hogy mit mond a MÁK. Mivel ők térítik meg a távolléti díjat a munkáltatónak, nem elhanyagolható, hogy mit gondolnak a témában. A helyzet ekkor válik kellemetlenné, merthogy a MÁK szerint a gyerekek száma elhanyagolható.
A gyermek születése esetén a szülői felügyeletet gyakorló vér szerinti vagy örökbe fogadó apát — a született gyermekek számától függetlenül — öt munkanap munkaidő-kedvezmény illeti meg, (…)
Tehát az ikres apukáknak nincs mákjuk. Innentől sajnos ez egyértelmű helyzet: az apasági szabadság öt nap, a munkáltató adhat ennél többet, de a MÁK csak ennyit fog visszatéríteni.
Felmerült kérdések:
- Érdemes‑e harcolni az n‑szer öt napért (esetemben ez ugye plusz öt napot jelentene)? Én nem fogok, mert eddig végig nagyon jóindulatú volt velem a munkáltatóm, és nem látom értelmét egy ilyen csörtének.
- Van‑e joga a MÁK-nak értelmeznie a törvényt? Ha van, meg lehet‑e támadni? Ha nincs, akkor ki értelmezheti ezt a paragrafust? Szerintem nem, nem és passz a válaszok, bármilyen sorrendben.
Röviden ennyi. Ha valakinek más tapasztalata van, esetleg keresztes háborút indított egy apró költségvetési szerv (Államkincstár) ellen, kommentben jelezhet.
Hivatkozott dokumentumok:
- 1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről
- MÁK állásfoglalás gyermek születése esetén az apát megillető munkaidő-kedvezményről
UPDATE
Írtam egy levelet a Magyar Államkincstárnak, amit változtatás nélkül leközlök. Ha ezek után nem változtatnak a véleményükön, akkor nincs szívük humorérzékük.
Tisztelt Államkincstár!
Amennyiben szükség lenne a TAJ-számomra: ___-___-___, bár kérdésem inkább elméleti jellegű.
Ezév január 20-án feleségem megszülte ikerlányainkat, Katalin Zórát és Izabella Hangát (ne tévessze meg Önöket a sok keresztnév, összesen két gyermekről van szó). A gyermek születése esetén járó munkaidő-kedvezmény (vagy ahogy azt a hozzám hasonló halandók hívják: apasági szabadság) témájában olvastam a Munka Törvénykönyvét, illetve az Önök honlapján található állásfoglalást. Ezek alapján egyértelművé vált számomra, hogy akárhány gyermeke is születik egyszerre* egy édesapának, az apasági szabadság mindenképpen öt nap.
Röviden úgy fogalmazhatnám meg a kérdésemet: miért? Miért nem gyermekenként öt nap? Miért nincsen egy olyan jellegű formula, mint például a pótszabadságnál, ahol 1–2 gyermek esetén gyerekenként kettő, ennél több gyermek esetén pedig hét nap jár évente.
Eddigi tapasztalataim (10 egész nap ikres apukaként), illetve több sorstársam elmondása alapján is úgy érzem, hogy az egyszerre születő gyermekek számának függvényében a teendők nemhogy lineárisan, hanem inkább hatványozottan nőnek. Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy két gyereknél legyen az apasági szabadság 5^2=25 nap, hármasikreknél pedig 5^3=125 nap, de az n*5 szerintem egy méltányos kompromisszum lenne.
*: Mi a helyzet akkor, ha a két (vagy több) ikergyermek világrajött között eltelik egy naptári év? (Például dec. 31-én indul meg a szülés, az egyik gyerek aznap megszületik, a másik csak az új évben.) Mi van akkor, ha több nap, hét, vagy akár egy hónap is eltelik a két gyermek születése között? (Van erre is példa, ld. Guinness-féle rekordok könyve.)
Válaszukat mind a magam, mind az elkövetkezendő generációk kialvatlan ikres apukáinak nevében hálásan köszönöm!
–
Üdvözlettel:
Markert László András
boldog ikres állampolgár
(…)
FINAL UPDATE
Az LMP ígéretéhez híven benyújtotta a módosító javaslatot a Munka Törvénykönyvéhez (sőt, még egy másikhoz is), de sajnos a Tisztelt Ház nem szavazta meg — ki hitte volna… Szóval minden marad a régiben, ikrek (2, 3, 4, …) születése esetén pont ugyanannyi nap jár apasági szabadságként, mint egy gyereknél.
Részletek (köszi, Zita!):
- Ertsey Katalin és Kaufer Virág módosító javaslata a Munka Törvénykönyvéhez: 04786–0190
- ugyanez a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvényhez: 05002–0023
- felszólalás az MT vitájában erről: 132/162
Szóval itt ért véget a történet.
FINAL FINAL UPDATE
Kommentben érkezett (ld. lenn), köszönöm:
Az apának gyermeke születése esetén, legkésőbb a születést követő második hónap végéig, öt, ikergyermekek születése esetén hét munkanap pótszabadság jár, amelyet kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A szabadság akkor is jár, ha a gyermek halva születik vagy meghal.
Forrás: Mt. 118.§ (4)
Milyen vicces, hogy ezt pont ma tudtam meg, amikor Kata és Zizi 3 évesek lettek.
Vélemény, hozzászólás?