Nem hittem volna néhány éve, hogy az évösszegző időszakban, a téli uborkaszezonban, majd pont én fogok egy pont ilyen bejegyzést írni, aztán tessék, itt van.
Foci
Nos, ezen gyorsan átszaladhatunk, mert 2024 nálam nem a foci éve volt. Illetve pontosítok, a német foci-eb szuper élmény volt, köszönöm támogató feleségemnek, Reginek, hogy nyert nekem jegyet a Magyarország vs Svájc meccsre, amit Gábor barátommal néztünk meg Kölnben, meg még ki tudja hány meccset kivetítőn a szurkolói zónákban. De a foci, mint testmozgás, idén szinte teljesen kimaradt. Egy meccset játszottam egész évben, csereként léptem pályára a UBS ellen, és a 7–3‑as vereség az év későbbi részében “elért” méretes zakókhoz képest kifejezetten erős eredménynek számít így, visszatekintvén. Nagyon szeretem az FC VBZ-et, sokat köszönhetek nekik, és sokszor ég az arcom, hogy nem járok edzésre (most már Opfikonba kellene menni szerda esténként…), és mindig kimentem magam a meccsekről is, de ez van, megváltoztak a prioritásaim. Azért az jól esik, hogy benne voltam (és még vagyok is, amíg ki nem szavaznak) a vezetőségben akkor, amikor új alapszabályt írtunk, és az elnök mellett az én nevem szerepel majd most 40 évig az “SZMSZ” végén.
Bicaj
Erről már írtam korábban, azt nem fogom elismételni. Idén 2023-hoz képest nem tekertem sokkal többet (több hosszú túra vs sok Uetliberg), de a szeptemberi Alpenbrevet és az azt követő Valbella-Zürich (150 km-es “hazagurulás” — örök hála, Regi!) rádöbbentett arra, hogy szeretek így is biciklizni. Ahogy azt szintén leírtam már máshol, jövőre júliusban, augusztusban és szeptemberben is kemény versenyeket tervezek, és már most elkezdtem erre a felkészülést. Karácsonyra Regitől kaptam egy home trainert (ez egy olyan cucc, amire fel lehet pattintani a hátsó kerekétől megfosztott biciklit, és lehet tekerni a nappaliban, mindenki legnagyobb örömére), Pityu barátom pedig segített beüzemelni, és már karácsony előtt nekiestem az edzéseknek. Már most próbáltam beállni heti 3 biciklizésre, és ezt megpróbálom majd így csinálni jövőre is.
Síelés
Mivel mi nem ilyen “minden hétvégén eljárunk síelni, mert svájciak vagyunk Svájcban”-család vagyunk (nem is értem, hogy kaphattunk állampolgárságot), marad a karácsonyi, szűk egy hetes, kampányszerű síelés. A hagyományoknak megfelelően Saas-Feében vagyunk (itt pötyögöm telefonon ezt a bejegyzést, mert korán ébredtem), Médi sísuliba (vagy ahogy ő hangosan kijavít minket mindig — síoviba) jár, a tavalyi jegesmedve-csoport után idén a pingvinek közé, Kata és Zizi snowboardon csapatják szintén tanárral, mi meg Regivel tudunk csúszni párat ketten, délutánonként pedig nagyon szuper módon a gyerekekkel is.
Túrázás
Hagyjuk, majd ha a kölköknek is ebbe biceg a bokájuk :) Ami jó hír, hogy lehetőségek szempontjából a lehető legjobb helyen vagyunk, szóval biztosan fogunk tudni majd hegyekre felmenni és körbenézni és lejönni, de idén ez nagyrészt kimaradt. Októberben Regivel pont Saas-Feében jöttünk le az egyik hegyről, mire leértünk, annyira fájt a térdem, mint még soha, szóval ezt meg még lehet, át kell gondolnom.
Futás
Évek óta mondom, általában bemutatkozás közben, hogy “magyar focista vagyok, nem futok”, és én mindig állom a szavam. Ha a térdes dolog megjavul, és szerzek valami jó cipőt, illetve motivációt, akkor szerintem fogok majd valamennyit futni, pár éve sikerült 15 km 2 óra alatt mindenféle rákészülés nélkül (utána mondjuk egy hétig a halálomon voltam), ha sikerülne feltornáznom magam egy félmaratonig, akkor rámehetnék majd egy fél Ironmanre, amire az életközepi válságban minden ciszhetero férfi vágyik — meglátjuk.
Úszás
Szintén kellene az IM-hez, de ettől kevésbé tartok. Idén Katával úsztuk át a zürichi tavat, jó volt, nyugodt tempó. Jövőre jó lenne megtanulni normálisan úszni, mármint a hosszútávon alkalmazható gyorsúszásra gondolok itt. Lehet, hogy magam mögött hagyom a gyermekkori traumákat (amikor a medence szélén kapaszkodtam ovis koromban, és a jó pedagógiai érzékkel megáldott oktató ordított velem, hogy engedjem el, és ússzak), és elmegyek 1–2 óra oktatásra, hátha ennyin múlik csak.
Edzés a.k.a. gyúrás a.k.a. Krafttraining a.k.a. Across the Limits
Végére maradt az a dolog, ami életem első nagyjából 39 évében konkrétan egyáltalán nem volt téma, de tavaly nyár, és legfőképpen idéntől kezdve alapjaiban formálta át az életem és a habtestem. A régi lakásunktól 200 méterre, ugyanabban az épületben, ahova Médi majdnem 4 évig járt bölcsődébe, van egy edzőterem. Én ezt tudtam, mégis kellett több mint egy év, míg nagyon erős unszolás (köszi, Szïlvï) után végre benéztem először. Ez még tavaly nyáron volt, pont az izomszakadásom után, előbb 3 személyi edzéssel hoztam meg a saját kedvemet, aztán be is fizettem az előfizetést rögvest. Kezdetben heti 2x jártam, aztán valami decemberben bekattant (egyébként az, hogy van díj annak, aki a legtöbbet edz), és onnantól kezdve szinte minden ebédszünetben mentem a társas órákra. Végül heti átlag 4 és fél edzés jött össze, de ebben benne van az is, hogy szabadság alatt nem jártam, beteg is voltam párszor, utaztam is időnként, szóval ez tényleg a majdnem minden hétköznap lett. Most mit mondjak, teljesen függő lettem, ez határozta meg a munkanapjaim ritmusát, és sokszor erősen és negatívan rányomta a bélyegét elsősorban az otthoni dolgaimra, még úgy is, hogy Regi birkatürelemmel támogatott ebben is. A legjobb az volt, amikor ő is jött velem edzeni, szerencsére ez is sokszor sikerült az év során.
Több szempontból is vicces élmény volt a november közepi konditermes páros verseny, amire az egyik edző nemes egyszerűséggel lestipistopizott engem, de aztán beteg lett, és pár nappal a verseny előtt kaptam új párt. Szerencsére az a srác (volt szomszéd, Regi volt kollégája) lett a társam, aki tavaly volt a legtöbbet a teremben, így aztán eléggé supergroup alakult, mondom ezt utólag eléggé szerénytelen módon. Sok sírás-rívás után megnyertük a versenyt, Regi és Szilvi lettek a másodikak, így a dobogó felső két fokán 3 magyar pózolt, megmutatva a satnya nyugati demokráciának, hogy milyen is az a kislabda-hajítás, és miért nem kell félni a szekrényugrástól, ha előtte rugós dobbantó van. (Ilyen feladatok persze nem voltak.)
Két héttel később az is kiderült, hogy tényleg én voltam a legtöbbet a teremben, egy év alatt (ők decembertől novemberig számolják) egészen pontosan 227 alkalommal. Beteg. Persze ez, illetve a Yazio segítségével vezetett kalória-naplóm segített abban, hogy a 90 kiló fölötti évet még a karácsonyi félpanziós zabálás se vitte 78 fölé, és a fogyás mellett tudtam sok izmot is építeni. És most érzem végre azt, hogy tényleg jól vagyok a bőrömben, ami kicsit kicsinyes és felületes személyiségre vall, de hát most mit tegyek, ha ez van.
Persze 40 fölött az ember már nem teheti meg azt a testével, amit 20 alatt se tettem meg soha, mert a body jelezni fog, hogy elég. Én ezt jól elszúrtam, most már tudom. Pár hete, főleg emelések közben elkezdtem érezni a jobb alkaromat, miszerint fáj. Nem volt vészes, inkább kellemetlen. Aztán már annyira fájt, hogy kértem edzésen másfajta gyakorlatokat emelés helyett, így sikerült például 8 percig plankelnem, ami a könnyített edzés definíciója több lexikonban. Most meg ott tartunk, hogy foglalok majd időpontot egy orvosnál, mert úgy néz ki, hogy teniszkönyököm lett, és ugyan kenegetem és ragasztgatom, de nagyon nem javul. Bravo, Laci!
A végére néhány statisztika, ami tényleg jól mutatja, hogy mennyire nem tudok semmiféle határt betartani, és mennyire túlzásba viszem a dolgokat…
2023 | 2024 | |
---|---|---|
Hányszor sportoltam? | 169 | 318 (+88%) |
Mennyit sportoltam? | 160h 57m | 352h 12m (+119%) |
Mennyit tekertem? | 1’216,9 km | 1’427,4 km (+17%) |
Hányszor gyúrtam, vazze? | 52 | 243 (+367%) |
(statisztikák Strava alapján)
Vélemény, hozzászólás?