Egy hét Indiában

írta:

| kategória: ,

Előzmények

Akik ismer­nek, tud­ják, hogy nem sze­re­tek utaz­ni. Ha van ember, aki­re NEM illik rá a “sze­re­tem meg­is­mer­ni távo­li vidé­kek távo­li kul­tú­rá­it és a távo­li, cso­dá­la­tos embe­ri lénye­ket, akik e távo­li kul­tú­rá­kat megteremtik”-mondás (amit való­szí­nű­leg soha, sen­ki nem mon­dott pont ebben a for­má­ban), az én vagyok. Én sze­re­tem Züri­chet, sze­re­tem azt a néhány helyet, aho­va men­ni szok­tunk, de nincs ben­nem ez a “más­ho­va men­ni beh jó lenne”-érzés, és maga az út, amit sokan mon­da­nak, hogy az uta­zás lénye­ge, az sem csá­bít. Én tény­leg tök jól elva­gyok itt­hon és errefelé.

De a mun­kám­ból adó­dó­an eljött az a pil­la­nat, ami­kor már tény­leg nem tud­tam mit kita­lál­ni, hogy miért nem megyek Indi­á­ba. A “nem sze­re­tek utazni”-kártyát tavaly kiját­szot­tam, ami­kor az egyik főnö­köm épp azt magya­ráz­ta nekem, hogy miért NEM mehe­tek Krak­kó­ba egy work­shop­ba, és annyi­ra meg­le­pő­dött, hogy más­nap vissza­hí­vott, hogy még­is megyek. Vala­hogy így vol­tam ezzel India kap­csán is, hogy tudom én, hogy men­ni kéne, de ha azt mon­dom, hogy nem sze­ret­nék, akkor tuti kül­de­nek, nem? Szó­val elkezd­tem inkább nagyo­kat hall­gat­ni, ami­kor India szó­ba került, remél­ve, hogy majd más önként jelent­ke­zik. De ez sem követ­ke­zett be, és aztán úgy ala­kult, hogy akkor még­is megyek. Elő­ször arról volt szó, hogy pár nap Szin­ga­púr, pár nap Pune, de végül kide­rült, hogy egy egész hetet nye­rek a szubkontinensen.

Ami­kor ez kide­rült, pont volt még 3 hét az uta­zá­sig. Regi is és anyu­kám is elkezd­ték egy­re inkább kér­dez­ni, hogy “mi lesz az oltá­sok­kal?”. Pár napot eltö­köl­tem azzal, hogy majd utá­na­né­zek, aztán nyil­ván Regi kere­sett rá, és ekkor derült ki, hogy van egy cso­mó oltás, amit java­sol­nak — az uta­zás előtt mini­mum 6 hét­tel, hogy kiala­kul­jon a védett­ség. Leg­alább emi­att nem kell aggód­nom, még ha idő­ben is kezd­tem vol­na el ennek utá­na­jár­ni, már akkor is túl késő lett volna.

Aztán elkezd­tem beszél­get­ni embe­rek­kel, akik vagy maguk vol­tak Indi­á­ban, vagy köz­vet­len isme­rő­sük­kel esett ez meg. Lesúj­tó dol­go­kat mond­tak. Vissza­té­rő elem volt a hányás, fosás, elő­for­dult kór­há­zi ápo­lás, halál­kö­ze­li élmény. Ennek hatá­sá­ra Regi (ki más) elza­rán­do­kolt a leg­kö­ze­leb­bi gyógy­szer­tár­ba, és kért néhány gyógy­szert “a fér­jem Indi­á­ba megy”-jeligére. Kap­tam hát vala­mit fosás­ra, de szo­ru­lás­ra is, pre- és pro­bi­o­ti­ku­mot, fej- és segg­fá­jás­ra vala­mit, egy­szó­val annyi orvos­sá­got, amennyi arra­fe­lé egy köze­pe­sen fel­sze­relt kór­ház­ban van.

Kaja- és pia­fron­ton külön infor­má­ció­ha­lom állt ren­del­ke­zé­sem­re. Min­den­ki azt mond­ta, hogy óva­kod­jak a csap­víz­től, ami rög­tön elő­hoz­ta az egyip­to­mi emlé­ke­ket, ami­kor Regi­vel egy ese­mény­dús hetet töl­töt­tünk el isme­rett­sé­günk har­ma­dik hónap­já­ban, első­sor­ban a vécén, ami iga­zán össze­ko­vá­csolt min­ket. Töb­ben azt taná­csol­ták, hogy még fogat is csak palac­ko­zott víz­zel mos­sak, tuso­lás köz­ben ne öblö­ges­sek, sőt, ha neadj­is­ten meden­cé­be kerül­nék, csak úgy ússzak, mint az egy­sze­ri nyug­dí­jas, mell­úszás­ban, fröcs­kö­lés­men­te­sen, pec­kes fej­jel a víz­tü­kör fölött. Szin­tén a lel­kem­re kötöt­ték, hogy vigyáz­zak az éte­lek­kel, első­sor­ban for­ró dol­go­kat egyek, max. kicsit csí­pő­sen, utcán sem­mit, mosott salá­tát ne, mosott gyü­möl­csöt se. Külön trükk a jég­men­tes ital­fo­gyasz­tás, hiszen a jég­koc­ka csap­víz­ből is készülhet.

Ami­kor már vég­képp min­den ked­vem elment az egész­től, akkor kap­tam meg az aláb­bi üze­ne­tet a sváj­ci kol­lé­gá­tól, aki­vel együtt utaz­tam: “And in case you deci­de to go for a walk, be care­ful. Traf­fic is crazy and more people die from car acci­dents than from anyth­ing else.” Fasza.

(…)

A pako­lást a szo­ká­sos módon intéz­tem: már egy hét­tel az eluta­zás előtt min­den ruhám a bőrön­dök­ben volt; min­den pipe­re, átala­kí­tó, töl­tő stb. szin­tén; útle­ve­lek (töb­bes szám!), gyógy­sze­rek, aján­dék cso­kik bezacs­kóz­va. Most, hogy jól kika­cag­tuk magun­kat, elmond­ha­tom, hogy nyil­ván elő­ző este (dél­ben repül­tem) hoz­tam le a bőrön­dö­ket a pad­lás­ról, Regit kér­tem meg ked­ve­sen, és egy­ál­ta­lán nem bun­kó módon (“menj fel te, mert te pakol­tál el nyá­ron!”), hogy keres­se meg a rövid­ga­tyá­i­mat, és ő volt az, aki össze­ír­ta, hogy mit is kell elvin­nem. (Köszö­nöm, drá­ga Reg­us!) A nagy fesz­kó­ban azért volt egy kis neve­tés is, mert ami­kor a csa­lád meg­hal­lot­ta, hogy a 45K ülé­sen fogok utaz­ni Zürich­ből Del­hi­be, rög­tön min­den­ki­nek fel­sej­lett lel­ki sze­mei előtt, ahogy száz méte­re­ket gya­lo­go­lok a repü­lő tel­jes hosszán végig, majd nagy nehéz­sé­gek árán ülök be a 11. osz­lop­ba. (Aztán kide­rült, hogy azért nem akko­ra a gép, igaz, tény­leg a leg­vé­gén vol­tam, de csak 2+3+2 ülés volt mindösszesen.)

Kiutazás

Csü­tör­tök dél­ben indult a gépem, idő­ben kiér­tem a züri­chi rep­tér­re, ügye­sen lead­tam a cso­ma­go­mat, ami az ipa­ri mennyi­sé­gű cso­ko­lá­dé miatt épp 23 kilós volt. Elfog­lal­tam a helye­met a kul­ti­kus 45K ülé­sen, mel­let­tem egy len­gyel úr ült, aki a board­ing­tól szá­mí­tott egy órán belül két whisky‑t whiskey‑t visz­kit ivott meg, majd a repü­lő­út során több­ször is soft por­nót fogyasz­tott a lap­top­ján, vele nem let­tünk BFF-ek. Az ere­de­ti terv az volt, hogy majd vala­mi­kor alszom a gépen (8–9 órás az út, dél­ben indul­va, azért a vége­fe­lé csak lett vol­na egy kis idő szunnyad­ni), de ügye­sen berak­tam a fel­fúj­ha­tós nyak­pár­ná­mat, a szem­fe­de­le­met és a fül­du­gó­mat is a kézi­poggyá­szom­ba, amit aztán nyil­ván fel­rak­tam hat sor­ral előbb a fen­ti cso­mag­tar­tó­ba. Mind­egy, talán egy órát így is tud­tam szen­de­reg­ni, köz­ben meg néz­tem a Squ­id Game máso­dik évad­ját, illet­ve tud­tam cse­tel­ni is, mert van ingye­nes mes­sag­ing cso­mag a Swiss hosszabb jára­ta­in. Kap­tam enni is, vala­mi­ért spe­ci­á­lis (vegán? kaló­ria­sze­gény? kós­her-hal­al?) menüt kér­tem és kap­tam, ami azért volt jó, mert egy órá­val hama­rabb kerül­tem sor­ra, mint az alkesz polák.

Helyi idő sze­rint (IST, Indi­an Stan­dard Time, 4 és fél órá­val van a CET után) éjfél után lan­dol­tunk Del­hi­ben. Del­hi nagy, még annál is nagyobb. Ami­kor fölé­ér­tünk, kivi­lá­gí­tott város volt min­den­fe­lé, amer­re a szem ellát. Lan­do­lás után sétál­tam kife­lé a gép­től, és egy auto­ma­ta regiszt­rá­ci­ós rend­szer­hez terel­tek min­ket, ahol be kel­lett olvas­ni az útle­ve­let, majd ujj­le­nyo­ma­tot vet­tek, és le is fotóz­tak (bio­met­ri­kus azo­no­sí­tás). Ezt elvi­leg csak egy­szer kell meg­csi­nál­ni, ami­kor az ember elő­ször lép be Indi­á­ba. Miu­tán ez meg­volt, tovább­ha­lad­tam a rep­tér bel­se­je felé, sike­rült véte­lez­nem netet, és némi kóvály­gás után meg­ta­lál­tam a dom­es­tic trans­fer folyo­sót (mivel ugye Puné­ba utaz­tam). Egy hatal­mas csar­nok­ba kerül­tem, ahol külön vol­tak kezel­ve az indi­ai / tisz­te­let­be­li indi­ai uta­sok (nincs ket­tős állam­pol­gár­ság, ha vala­ki india­iként más­hol sze­rez állam­pol­gár­sá­got, de cse­ré­be kap ilyen indi­ai “szu­per­ví­zu­mot”, amit hoz­zá tud pas­szin­ta­ni a másik útle­vél­hez); az e‑vízumos és a hagyo­má­nyos vízu­mos kül­föl­di­ek. Nekem elvi­leg volt vízu­mom, online intéz­tem az uta­zás előtt egy hét­tel, kel­lett hoz­zá meg­hí­vó, név­jegy­kár­tya, és 80 dol­lár. Beáll­tam az e‑vízumos sor­ba, ahol több­ször is ki volt írva, hogy min­den­ki készít­se elő az e‑vízumát kinyom­tat­va…  Hár­mat lehet talál­ni, hogy volt‑e nálam kinyom­tat­va e‑vízum (igen? nem? igen? a válasz nem), mind­egy, gon­dol­tam, majd kidu­má­lom magam, hogy ugye az e- az e‑vízumban azt jelen­ti, hogy elekt­ro­ni­kus, ezért nem nyom­tat­tam ki, tes­sék engem beim­mig­rál­ni az ország­ba! Sor­ra kerül­tem, mutat­tam a mobi­lo­mon a vízu­mot vissza­iga­zo­ló emailt (az is ki volt írva a “kinyom­ta­tott vízum” mel­lé, hogy “tilos a tele­fon hasz­ná­la­ta”), érde­kes módon elfo­gad­ta az úr. Ellen­ben vala­mi gond támadt a bio­met­ri­kus azo­no­sí­tá­som­mal, hiá­ba regiszt­rál­tam magam csak néhány perc­cel koráb­ban, még­sem tud­ta leol­vas­ni ugyan­azt az ujj­le­nyo­ma­to­mat. Végül az lett a meg­ol­dás, hogy ott, hely­ben meg­csi­nál­ta az azo­no­sí­tást újra (mint utóbb kide­rült, lehet, hogy ez a dup­lá­zás oko­zott aztán később gon­dot), és továbbengedett.

Nem vol­tam ben­ne biz­tos, ezért meg­kér­dez­tem, hogy vajh’ átviszik‑e a fel­adott bőrön­dö­met a pune‑i járat­ra. Azt mond­ták, nem, és tény­leg meg­ta­lál­tam kidob­va a meg­ér­ke­zett cso­ma­gok között a bőrön­döt. Fura, de hát ez van, mind­egy, akkor men­jünk, és keres­sük meg a másik repü­lő­met. Nem bíz­tam sem­mit a vélet­len­re, oda­men­tem a hiva­ta­los infor­má­ci­ó­hoz, és meg­kér­dez­tem, hogy a három ter­mi­nál­ból (én a T3-ra érkez­tem) melyik­ről megy a 4:45-ös járat (itt aztán csend­ren­de­let meg ilye­nek nin­cse­nek, éjjel-nap­pal men­nek a gépek). T2, hang­zott a válasz. Biz­tos? Tuti. Akkor ki kell men­nem a T3-ról, mint­ha bemen­nék a város­ba, és utá­na séta, és újra be a T2-re? Így van, uram. Elin­dul­tam, de rossz volt az előérzetem…

Kinn kel­le­mes, 20 fok körü­li idő volt. Taxis hié­nák pró­bál­tak ráven­ni arra, hogy az ötper­ces sétát tíz perc alatt tegyem meg az autó­juk­kal, udva­ri­a­san elküld­tem az össze­set. Hamar a T2-re értem, kicsit fura volt, még a T3-nál is lepuk­kan­tabb, mond­juk eddig­re már úgy­is han­gu­lat­ban vol­tam, kicsit sok volt a kóbor kutyák­ból álló fal­ka, amik min­den­fe­lé tábo­roz­tak a jár­da mel­lett, az úttest kel­lős köze­pén, vagy bár­me­lyik másik ran­dom helyen. Elő­vet­tem a board­ing passt, oda­nyúj­tot­tam a biz­ton­sá­gi őr úrnak, leol­vas­ta egy készü­lék­kel, és és akkor jön az a tipi­kus piros fény és szo­mo­rú sípo­lás, ami­ről azon­nal lehet tud­ni, hogy nem nyer­tem hang­szó­rót. Mi a gond? Nem innen megy a gépe, hanem a… T3-ról… De hát onnan küld­tek ide! Saj­ná­lom, az a gép onnan megy… Fasza, szó­val húz­tam szé­pen vissza a T2-ről a T3-ra a bőrönd­je­i­met, és köz­ben azon gon­dol­kod­tam, hogy ha a T3-on vol­tam, és onnan is megyek, vajon nem okoz‑e gon­dot az, hogy kilép­tem a ter­mi­nál­ról, és most pró­bá­lok vissza­jut­ni ugyan­oda. Beáll­tam egy belé­pé­si sor­ba, pár perc alatt sor­ra kerül­tem, board­ing pass leol­va­sás, piros fény és szo­mo­rú sípo­lás, de ugyan­ez akkor, ami­kor az útle­ve­le­met kér­ték… Köz­ben per­sze egy­re hosszabbb és hosszabb lett mögöt­tem a sor, az embe­rek elé­ge­det­len­ked­tek, hogy mi is van itt már, mit akar az euró­pai sze­ren­csét­len a cso­mag­ja­i­val?! Való­szí­nű­leg a bio­met­ri­kus azo­no­sí­tá­son hasal­tam el, amit ugye egy órán belül két­szer csi­nál­tam meg, vala­mi per­so­nal veri­fi­ca­ti­on error volt a bibi. Mit tehet­tem? Hülyén moso­lyog­tam, és mond­tam, hogy Puné­ba sze­ret­nék nagyon men­ni. Cso­dák cso­dá­ja, ez elég volt, és így beju­tot­tam előbb a ter­mi­nál­ba, majd egy ugyan­ilyen fenn­for­gást köve­tő­en (a biz­ti­őr 30x pró­bál­ta leol­vas­ni a board­ing pas­so­mat, siker­te­le­nül) a secu­rity check­hez is, és azt is leküz­döt­tem siker­rel. Mind­össze három óra kel­lett ahhoz, hogy eljus­sak pont ugyan­oda, aho­va érkez­tem, de köz­ben bejár­tam az egész del­hi rep­te­ret T3-tól T2-ig (és vissza), meg­tet­tem 4 km‑t, elmoz­du­lás pedig pont nulla.

Haj­na­li három­ne­gyed három­kor kez­dő­dött a board­ing, gyor­san beszáll­tam, a repü­lőn meg­le­he­tő­sen egye­dül érez­tem magam, kicsit olyan volt, mint egy helyi járat, én meg a nagy, nem­zet­kö­zi uta­zó. Pró­bál­tam alud­ni (ezút­tal pár­ná­val és szem­ta­ka­ró­val), de egy­részt ordí­tott az indi­ai zene, más­részt meg az egyik stew­ar­dess kér­dez­te, hogy én vagyok‑e And­re­as, és én kértem‑e a spé­ci kaját. (Négy­szer ismé­tel­te meg ango­lul ugyan­azt a mon­da­tot, és egy sza­vát sem értet­tem, a mel­let­tem ülő segí­tett aztán.) Mind­egy, fél óra szen­der­gés így is össze­jött, így már össze­sen más­fél óra gond­ta­lan alvás­nál tartottam.

Megérkezés és hétvége

Bő két óra repü­lést köve­tő­en reg­gel hét­kor lan­dol­tunk Puné­ban. Del­hi­hez képest ez egy kis falucs­ka a maga 4–6 mil­lió lako­sá­val, felül­ről is azért más méret­nek lát­szott az egész. Itt és ekkor már elég fáradt és nyű­gös vol­tam, csak az dobott fel, ami­kor meg­lát­tam a saját neve­met kinyom­tat­va egy A4-esen (papír, nem Audi, haha) egy sofőr kezé­ben. Átvág­tunk a kutya­fal­ká­kon (ez vala­mi vissza­té­rő elem lehet), végig­men­tünk a rep­té­ren, aztán be vala­mi bevá­sár­ló­köz­pont­ba, ott volt a par­ko­ló. Vég­re kiju­tot­tunk, és meg­lát­tam Pune-Kül­sőt iga­zi való­já­ban. Még csak a for­ga­lom se volt ret­te­ne­tes (reg­gel 8 előtt vol­tunk), de vala­hogy mell­be­vá­gott az egész indi­ai élet­ér­zés, nem volt túl tisz­ta, nem volt vala­mi hívo­ga­tó, csak olyan lehan­go­ló. Ez a rossz érzés egé­szen addig tar­tott, amíg el nem értem a hotel­ba, ami­ben sike­rült early check-int intéz­nem magam­nak (du. 2 helyett reg­gel 8, nem rossz), fel­men­tem a szo­bám­ba, és alud­tam még egy bő órát (éle­tet mentett).

Nem hazu­dok, ez a pén­tek nem volt éle­tem leg­pro­duk­tí­vabb mun­ka­nap­ja. Volt néhány mee­tin­gem, olvas­tam és írtam is emai­le­ket, pró­bál­tam pro­duk­ti­vi­tást eről­tet­ni magam­ra, de nagy túl­zás­sal is csak fél­si­kert értem el. Dél­után 5‑kor fel­ad­tam (ekkor ugye ott­hon még csak épp dél­után volt), és a 16. eme­let­ről lefá­rad­tam a 4. eme­let­re, ahol a spa / gym / pool hár­mas­ból az utób­bit láto­gat­tam meg. Volt ben­ne némi kár­ör­ven­dő élve­zet, ami­kor a 33 fok­ban feküd­tem a nyug­ágyon egy szál ber­mu­dá­ban egy pohár bor­ral a kezem­ben. Bemen­tem a meden­cé­be is, de az én ízlé­sem­hez képest jég­hi­deg volt (kb. 27 fok), öt per­cet bír­tam ki. Aztán meg­ér­kez­tek a kol­lé­gá­im is (ők Szin­ga­púr­ban vol­tak még koráb­ban, az egyik oda­va­ló­si — de ere­de­ti­leg indi­ai, a másik sváj­ci, és előbb oda­uta­zott, után jött vissza Puné­ba), wel­co­me drink, majd elmen­tünk együtt vacsorázni.

Nagyon aján­lom, hogy ha vala­ki (főleg elő­ször) jár Puné­ban, vagy úgy álta­lá­ban Indi­á­ban, akkor legyen nála egy helyi kol­lé­ga / barát, aki min­den­ben tud segí­te­ni. Nekünk ez nagyon jól jött az étte­rem­ben is, és utá­na is min­dig, majd­nem min­den­hol beszél­nek elég jól ango­lul, de pl. kaja­ren­de­lés­nél nagyon jól jött, hogy volt segí­tőnk. (Így is min­dig 3x annyit ren­del­tünk, mint kel­lett vol­na, és 2x annyit ettünk, mint az egész­sé­ges lett vol­na.) Nagyon jó kajá­kat kap­tunk rög­tön az első este, mel­lé min­den­fé­le tör­té­ne­te­ket, hogy melyik étel­ről mit kell tud­ni, eze­ket a szto­ri­kat csak két okból nem írom le: 1.) soká­ig tar­ta­na 2.) min­dent elfe­lej­tet­tem. Haza­fe­lé meg­volt az első tuk­tu­kos uta­zá­sunk, fan­tasz­ti­kus élmény volt annak elle­né­re, hogy a halál­fé­le­lem és a röhö­gés egy­mást vál­to­gat­ták meg­le­pő gyorsasággal.

A szom­bat lehe­tett vol­na az a nap, ami­kor kipi­he­nem az uta­zást és az idő­el­to­ló­dást, de hát nem ez volt a terv. 6 körül kel­tem, mert fél 7‑kor talál­koz­tunk a töb­bi­ek­kel, hogy elmen­jünk túráz­ni (!), dom­bot mász­ni, erő­döt néz­ni. Átvág­tunk egész Punén észak­ról dél­re, és még tovább is kel­lett men­ni. Útköz­ben meg­te­kin­tet­tünk egy ún. tavat, ami nagy lát­vá­nyos­ság­nak szá­mí­tott, de már nem emlék­szem, hogy milyen okból kifo­lyó­lag. A domb­hoz közel lepar­kol­tunk, vet­tünk némi vizet, és neki­in­dul­tunk gyalog.

Fel­fe­lé halad­va több dolog jutott az eszem­be. A szo­ká­sos “mi a fran­cot kere­sek én itt?!” mel­lett azon gon­dol­kod­tam, hogy ugyan miért van az, hogy még csak 8 óra van, de sen­ki sem megy abba az irány­ba, mint mi, de min­den­ki szem­ből jön lefe­lé. Aztán ami­kor hir­te­len 30 fok lett, kezd­tem kapis­gál­ni… Az is érde­kes élmény volt, ugyan nem vár­tam beto­no­zott utat moz­gó­lép­cső­vel, de ilyen szik­lá­kat és moz­gó köve­ket álmom­ban sem gon­dol­tam vol­na. Nem volt tri­vi­á­lis. Kb. 4 km és  800 m után fel­ér­tünk, meg­reg­ge­liz­tünk szé­pen. Egy helyi árus­tól vet­tünk chai lat­tét, finom volt, csak nagyon édes. Kör­be­jár­tuk az erőd érde­ke­sebb része­it, fotóz­kod­tunk, aztán lefe­lé indul­tunk — előbb gya­log, aztán nagyon hamar meg­gon­dol­tuk magun­kat, és egy másik cso­port­tal egye­sül­ve, 14-en ültünk be egy dzsip­be, és men­tünk vissza a kocsinkhoz.

Haza­fe­lé aztán meg­áll­tunk való­szí­nű­leg ugyan­azon tó egy másik part­ján, mint ahol koráb­ban jár­tunk, ittunk sört, ettünk min­den­fé­le csí­pős és csí­pő­sebb ételt, és négyen fizet­tünk 20 frank­nak meg­fe­le­lő rúpi­át. Elké­pesz­tő volt ezzel szem­be­sül­ni, hogy milyen különb­sé­gek van­nak, ezen a tuk­tu­ko­zá­sok és taxi­zá­sok köz­ben is min­dig meg­le­pőd­tem. (Egy átla­gos tuk­tuk-út 50 rúpia volt Ube­ren, ami­kor erre rádob­tam a maxi­mum bor­ra­va­lót, akkor fizet­tem mond­juk 2 és fél fran­kot egy 5 km-es útért…) Aztán haza­fe­lé meg­áll­tunk Pune bel­vá­ro­sá­ban, meg­te­kin­tet­tünk egy Ganes­ha-temp­lo­mot mezítláb.

Még sétál­tunk egy kicsit, majd vissza a hotel­be. Az este fény­pont­ja a piz­zá­zás volt (finom ková­szos piz­za­tész­tá­val), ami­hez viszont nem volt jó páro­sí­tás az indi­ai (!) vörös­bor, de leg­alább azt is tudom, hogy Frat­el­lit nem fogok Euró­pá­ba importálni.

Vasár­nap, janu­ár 26‑a, a köz­tár­sa­ság nap­ja Indi­á­ban, fon­tos, álla­mi ünnep­nap. A reg­gel zász­ló­fel­vo­nás­sal és mene­te­lés­sel kez­dő­dött, érde­kes volt ezt lát­ni szin­te min­den hotel előtt, külön­bö­ző idő­pon­tok­ban is.

Egy Magar­pat­ta nevű zárt “város a város­ban” hely­re men­tünk reg­gel, ahol az egyik kol­lé­gá­nak volt egy laká­sa, meg­mu­tat­ta a kör­nyé­ket, ami nagyon nem Puné­ra emlé­kez­te­tett. (A kihalt­ság vala­mint az épí­té­sze­ti stí­lus miatt nekem vala­hogy Prip­jaty ugrott be, elné­zést.) Nagyon tisz­ta, nagyon nyu­godt, nagyon más, mint oda­kinn. Aztán sétál­tunk egy kicsit, meg­néz­tük az Adi­ti par­kot, ami annyi­ra ren­de­zett és ízlé­ses volt, hogy az még Zürich­ben is rit­ka­ság­nak szá­mí­ta­na. Kicsit sok volt már a ter­mé­szet, vágy­tuk a betont, ezért meg­néz­tünk előbb egy, majd egy onnan 50 méter­re levő másik bevá­sár­ló­köz­pon­tot is, utób­bi­ban elfo­gyasz­tot­tuk vissza­fo­gott ebé­dün­ket. (Min­den alka­lom­mal úgy men­tünk be vala­ho­va, hogy “együnk egy könnyű ebé­det / vacso­rát!”, majd három óra múl­va 4000 kaló­ri­á­val töb­bel kúsz­tunk ki a föl­dön, meg­tör­ve és elcsüg­ged­ve.) Volt némi hessze­lés még a meden­cé­nél, aztán a 18. eme­le­ti roof­top bár­ban / étte­rem­ben töl­töt­tük el könnyű vacso­rán­kat. Ide tar­to­zik még, hogy az ilyen ünnep­na­pok “dry day”-t von­nak maguk után, ami azt jelen­ti, hogy a város­ban sehol sem lehet alko­holt kap­ni, se a bol­tok­ban, se az étter­mek­ben. Mikor vissza­ér­tünk a város­né­zés után a hotel­ba, nyil­ván az első dolog volt, hogy fel­hív­tam a recep­ci­ót, hogy ugyan van‑e ma dry day. Uram, a Ritz-Carl­ton­ban (elszól­tam magam, igen, itt száll­tunk meg) nincs dry day. Hát jó…

Munkanapok

Ugyan sokan meg­le­pőd­tek ezen, de én első­sor­ban dol­goz­ni men­tem Puné­ba. Hét­főn és ked­den a bank iro­dá­já­ba men­tünk be, ezek a napok tény­leg hasz­no­san tel­tek, sok mee­ting és ad-hoc beszél­ge­tés, én pedig rájöt­tem, hogy a helyi­e­ket “cof­fee & chat” mee­tin­gek­re hív­ni olyan, mint­ha vala­ki eljön­ne Zürich­be, és “masszázs és oblák — köz­ben dum­csi­zunk” cím­mel kül­de­ne meg­hí­vó­kat, Indi­á­ban nem kávéz­nak, sok­kal inkább a chai (tea) megy. Szer­dán az EPAM-iro­dá­ban vol­tunk, majd délután/este egy köze­li olasz étte­rem­be men­tünk, ahol ugyan olasz éte­lek nem vol­tak, de nagyon auten­ti­kus indi­ai fogá­sok igen. Ez is jó volt, és kb. 30 kol­lé­gá­val talál­koz­ni meg még inkább. Az egyi­kük­től kap­tam egy angol nyel­vű Bhaga­vad Gitát, komo­lyan mon­dom tel­je­sen elér­zé­ke­nyül­tem, hogy ilyen jó fej, annyi­ra meg­érin­tett a gesztus.

(Egyéb­ként tény­leg sokat dol­goz­tam, volt olyan mun­ka­nap, amit IST sze­rint kezd­tem és CET sze­rint fejez­tem be, de ezzel se dicse­ked­ni, se panasz­kod­ni nem aka­rok. Ez egy sze­mé­lyes blog, ennél töb­bet mun­ká­ról feles­le­ges­nek tar­tok írni.)

Hazautazás

Még szer­dán, mun­ka után / “buli” előtt a helyi kol­lé­gák elvit­tek egy tuti hely­re, ahol kas­mír és selyem és kas­mír-selyem és min­den­fé­le egyéb halott álla­tok sző­ré­ből készült sála­kat lehe­tett ven­ni, és vet­tem is párat. Csü­tör­tök volt az utol­só nap, és úgy ala­kul­tak a dol­gok, hogy volt némi idő egy plá­zá­ban sopiz­ni egy kicsit. Játé­ko­kat a csep­pet sem indi­ai, de annál inkább angol Ham­leys-ben vet­tem, az ár nagyon jó volt, de a nagy dobo­zo­kat alig tud­tam begyö­mö­szöl­ni a bőrön­döm­be. (Spo­i­ler alert: a bőrönd még sze­re­pel­ni fog a tör­té­net­ben később.) Édes­sé­ge­ket a Hal­di­ram’s-ban vet­tem, a 8 doboz­nyi (ez nagy­já­ból negyed­mil­lió kaló­ri­át jelent) mennyi­ség nagy­já­ból 15 frank­ba került. Vet­tem még saját magam által készí­tett köl­nit (ez igen szar lett, ezért nem rek­lá­mo­zom). Kicsit tény­leg elmér­tem a mennyi­sé­ge­ket, még a kézi­poggyász­ba is jutott vala­mi kéz­mű­ves biz­basz játék, más­kor ezt egy kicsit job­ban átgon­do­lom. (Pl. veszek szá­rit, mert azt össze lehet hajtani.)

Este 10-kor indult a gépünk, és úgy volt, hogy nagy­já­ból más­fél óránk lesz Del­hi­ben átszáll­ni a züri­chi Swiss-járat­ra. Ami­kor kiír­ták, hogy leg­alább fél órát késik a gép, egy kicsit meg­ijed­tem, eszem­be jutott a három órán keresz­tül tar­tó átszál­lá­som ide­fe­lé, de aztán úgy vol­tam vele, eh, már tapasz­talt uta­zó vagyok, mi baj lehet? (Végül nem is lett.) De ne sza­lad­junk ennyi­re elő­re, előbb beszél­jünk a bőrönd­ről! Puné­ban kol­lé­gám taná­csá­ra úgy adtam fel a poggyá­szo­mat, hogy trans­fert kér­tem rá, tehát hogy ne kell­jen nekem fel­ven­nem Del­hi­ben, hanem vigyék át szé­pen ők. Kapott is az újfent 23 kilós bőrönd egy szép, meg­kü­lön­böz­te­tő sza­la­got, misze­rint “TRANSFER”, és mielőtt még eltűnt vol­na a pune‑i rep­tér fene­ket­len ben­dő­jé­ben, meg­kér­dez­tem még egy­szer az ügy­in­té­ző höl­gyet, hogy ugye nem kell Del­hi­ben fel­ven­nem, majd újra becsek­kol­tat­nom. Nem, uram, a bőrönd­jét Zürich­ben fog­ja meg­kap­ni. (Végül tény­leg így lett, de nem tel­je­sen úgy, ahogy azt ter­vez­tük.) Ekkor fel­tet­tem a leg­fon­to­sabb kér­dést, amit ember vala­ha fel­te­he­tett Indiában:

Pin­ky swear?

(Ami ugye nagy­já­ból olyan komoly­sá­gú dolog, mint­ha oda­nyúj­ta­nád a kis­ujj­adat, és azt kér­dez­néd faarc­cal, hogy “eskü?”.) Nem értet­te sze­gény, és utá­na még én magya­ráz­kod­tam, hogy ez egy ún. poén lett vol­na, de nem jött át.

Puné­ban hát kés­tünk egy kicsit, izgul­tam is elég­gé. Del­hi­ben gyors lan­do­lás, majd utá­na újfent ilyen dom­es­tic trans­fer roha­nás, újabb secu­rity check (amit nem értet­tem, mert nem men­tünk ki leszál­lás után seho­vá sem, nem értünk hoz­zá a cso­mag­ja­ink­hoz, és bol­tok se vol­tak), újabb mig­rá­ci­ós azo­no­sí­tás és fotóz­ko­dás. A del­hi rep­tér nagy, roham­tem­pó­ban halad­va (egy gyors pipi­szü­net­tel) értem el pont a board­ing kez­de­tét, tény­leg meg­le­he­tő­sen knapp volt hát az átszál­lás. Itt még volt egy érde­kes biz­ton­sá­gi vizs­gá­lat (a biz­ton­sá­gi vizs­gá­lat után, ugye), ami­kor egy úr előbb fém­de­tek­tor­ral végig­mért min­den­kit, de csak a tes­tün­ket (a cso­ma­go­kat nem), majd egy másik úr bele­né­zett a lap­top­tás­kám­ba, de a kicsi bőrön­döm­be (egyes kul­tú­rák­ban ezt kézi­poggyász­ként isme­rik) meg nem. Mind­egy, nem fon­tos, be lehe­tett szállni.

Idő­ben indul­tunk el, haza­fe­lé már ügyes vol­tam, tud­tam alud­ni vagy 4 órát is, és ami­kor CET sze­rint reg­gel hat­kor lan­dol­tunk, úgy érez­tem, hogy fáradt vagyok, de végül ki tud­tam húz­ni a napot szun­di nél­kül. Más­kor is meg­pró­bá­lom ezt így csi­nál­ni, az uta­zás kiin­du­ló­pont­já­tól szá­mí­tott idő­zó­na sze­rint értel­me­zett idő­ben nagyon soká­ig kell fenn­ma­rad­ni (ez nekem ilyen 3 — fél 4 volt), majd utá­na alud­ni, és akkor ugye pont jól jön ki a nyert néhány idő­zó­na. Azt mond­juk nem tel­je­sen értet­tem, hogy miért CET sze­rint haj­na­li negyed 5‑kor volt a reg­ge­li (ébresz­tő­vel), de nem baj, az is finom volt.

A bőrön­döm pedig nyil­ván Del­hi­ben maradt, kel­lett kitöl­te­nem egy “elve­szett / meg­ké­sett poggyász” beje­len­tő­la­pot, aztán nagy keres­gé­lés kez­dő­dött, és más­nap dél­után szál­lí­tot­ták ki végül a meg­fá­radt bőrön­dö­met. A kol­lé­ga, aki pon­to­san ugyan­úgy és ugyan­ak­kor adta le az ő poggyá­szát, az elsők között kap­ta meg Zürich­ben a cso­mag­ját, nem is értem, mi volt az enyém­mel a gond.

Konklúzió

Én tovább­ra sem sze­re­tek utaz­ni, ez nem vál­to­zott. De India vala­mi egé­szen elké­pesz­tő, fan­tasz­ti­kus helyek, fan­tasz­ti­kus embe­rek, nagyon kel­le­mes klí­ma (janu­ár­ban 3 fok­ból 33-ba men­ni — elmond­ha­tat­lan). Pune nekem kife­je­zet­ten bejött, tet­szik ez a tel­je­sen őrült köz­le­ke­dés, hogy még Indi­á­hoz képest is tel­je­sen felej­tős min­den KRESZ-sza­bály. (Még a helyi­ek is mond­ták, hogy elég spe­ci­á­lis a lane dri­ving tel­jes hiá­nya, azért ez más­hol nem így van, vagy leg­alább­is nem ennyi­re dur­ván.) Jó volt a hotel, de én 2 csil­lag­gal keve­seb­bel is bőven beér­tem vol­na. (Arról nem is beszél­ve, hogy nem értem, miért volt 2 fran­cia­ágyam.) Nagyon jók vol­tak az éte­lek, mind a menőbb étter­mek­ben, mint a kan­ti­nok­ban, és csak egy olyan hely volt, ahol vala­mi nem volt annyi­ra tisz­ta, és ebből majd­nem baj lett. (Iga­zá­ból annyi volt az egész, hogy a kedd esti kis sar­ki kis pisz­kos kis étte­rem után szer­da reg­gel beszáll­tam egy kol­lé­ga autó­já­ba, és nyil­ván a hotel elha­gyá­sa után 2 perc­cel kezd­tem vala­mit érez­ni has­tá­jé­kon. Sze­ren­csé­re mind­össze 16 km volt az út egész Punén keresz­tül, kb fél­úton jár­tunk, ami­kor kér­tem, hogy ha len­ne vala­mi szép, taka­ros, nyu­ga­ti ben­zin­kút, akkor én ott ten­nék egy két­be­tűs kité­rőt. Háá­át, mond­ta a sofőr, nem nagyon lesz ilyen, és ha lesz, nem lesz tisz­ta… Sze­ren­csé­re aztán nem volt nagyobb dugesz, beér­tünk idő­ben az iro­dá­ba, és ott még a regiszt­rá­ció előtt el tud­tam men­ni vécé­re. Bőven volt még ben­nem tar­ta­lék, még leg­alább fél per­cig tud­tam vol­na tar­ta­ni magam, szó­val nem volt nec­ces egy­ál­ta­lán.) Vissza­men­nék? Simán! A leg­jobb len­ne, ha nem is egész, de leg­alább egy rész csa­lád­dal — Regi ;) — meg­néz­ni más része­it is a város­nak, kirán­dul­ni erre-arra, meg csak úgy len­ni. Állí­tó­lag a mon­szún alatt min­den gyö­nyö­rű zöld, úgy­hogy lehet, hogy lesz majd még idén folyt. köv.

Galéria

 


Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük