Tudom, tele van a cím számokkal. 250, mint 250 kilométer, ez volt a táv. 2025, mint az év, Krisztus urunk születése után, ugye. Nagyon nem mindegy, hogy Tortour 250 2025 vagy Tortour 2025 250!
Előzmények és felkészülés
Tavaly szeptember 7‑én, Médike 5. születésnapján, egyúttal Regi névnapján volt az Alpenbrevet, erről annak idején hasonló formában emlékeztem meg. Még nem telt el elég idő ahhoz, hogy újra fintorgás nélkül tudjak ülni a seggemen, 11-én (9/11, valaki?) regisztráltam a Tortourra. Valami olyan gondolat lehetett bennem, hogyha ennyire szarul megy a 100 km és 3000 méter szint, akkor csináljunk inkább 250 km‑t 4000 méterrel, mert az “síkabb”?! Nem értem azóta se.
A Tortour egy 2009-ben alapított szekta terroristaszervezet ultrabiciklizős megmozdulás, amit az olyan biciklizgetések inspiráltak, amikor mondjuk sokat, de tényleg sokat kell menni. Persze egy ilyen dolog mondjuk Hollandiában teljesen normális ötletnek számít, ott 100 km‑t lehet tekerni úgy, hogy az ember akár 4 méter szintkülönbséget is bejár ezalatt. Itt meg… Én anélkül a Dennerbe (diszkont) se tudok lemenni, hogy visszafelé ne köpjem ki a tüdőmet, pedig még banyatankkal is szoktam operálni, és az utca végén van! Szóval tényleg nonszensz, az ilyen jóléti demokráciákban már tényleg nem tudnak mit kitalálni, csak hogy rosszabbul érezzék magukat..
Szóval regisztráltam. Be is fostam rögvest, mert egy ilyen kalandra a felkészülés az nem olyan, hogy akkor gurulok 30 km‑t hetente, és akkor jól leszek. (Jó, a ‘brevetre sem így készültem, de utólag visszanézve ilyennek tűnt.) Ami sokat segített, az például az volt, hogy pont a Silber után két héttel “hazagurultam” Valbellából, ami ugyan leginkább lefelé volt, de mégiscsak majdnem 150 km, messze a legtöbb, amit valaha mentem. Aztán még többet segített, hogy decemberben Regitől (nem tudom a nevét elégszer aranyba foglalni) kaptam egy ún. home trainert, ami egy olyan készség, amire a hátsó kerekétől megfosztott biciklit fel lehet rakni, és akkor lehet tekerni a tévé előtt akár hidegben is. (Nyilván ezt is Pityu barátom rakta nekem össze.) És elkezdtem tekerni, előbb csak alkalmanként, majd rendszeresen, heti 3–4 alkalommal is. Fura vagyok, nekem az volt az újévi fogadalmam, hogy kevesebbet járjak edzeni (mármint a terembe (mármint az Across the Limits-be)), és akkor többet tudok tekerni. Az is furcsa, hogy ebben pont az segített, hogy Regi kb. ekkortól (tudom, november elejétől) kezdett dolgozni egy kórházban, műszakos módon. Ez azt jelentette, hogy sokszor volt reggeles, délutános, akár éjszakás is, én ilyenkor tudtam egyedül tekerni, mondjuk vele is, és akkor közben néztünk valamit a tévében, mondjuk az SRF-es Tschuggert, ami nálam az HBO‑s Csernobil után-mellett-előtt (hasonló genre, tudom) a legjobb sorozat, bár azóta a netflixes The Residence is felzárkózott, amit szintén néztem (3x, mármint az egész évadot) nyeregből. (Most már mindenki megnyugodhat, vége van ennek a nagyon hosszú és bonyolult mondatnak.) Szóval sokat tekertem, főleg benn.
Aztán ahogy jobb lett az idő (mentem én zergebaszó zimankóban is, csak azért nem ért a térdemig a taknyom, mert már a vállamnál megfagyott), mentem én kinn is. A teljesség igénye nélkül: lementem a Walensee-hez, és vissza (140km), megkerültem — kétszer — a Zürichsee‑t (200km), majd másnap lementem a Sempachersee-hez (116km), felmentem a “helyi” “hegyre” egymás után ötször (72km, de már 2200m), aztán Pityuval május végén, de leginkább júniustól kezdve mentünk tényleg hetente (170km/2500m, 160km/2800m, 120km/3600m, 155km/3400m) odalenn, a délvidéken. (Ezeket a ride-okat nem linkelem, akit érdekel, Straván lájkolhat.) Arra azért nagyon vigyáztam, hogy ha már egy 250 km-es, 4000 méter szintet mászós versenyre készülök, akkor véletlenül se menjek még soha életemben 200 km-nél többet (és azt is teljesen laposan), vagy ha hasonló szintet, akkor azt feleakkora távon.
Előző nap
Minden ilyen verseny szombatra esik, tehát most péntekről beszélünk. Az volt a tervem, hogy majd jó szarul alszom péntekre virradóan (kevesebb, mint 6 óra, bár ez annyira nem kiugró, mondjuk fél 6‑kor keltem), és akkor pénteken korán fekszem, és jól kialszom magam, hiszen 4:30-kor van a rajt. (…) Nos, a szarul alvás sikerült, ezt megtetéztem azzal, hogy egész nap nem (!) ittam (!) egy (!) kávét (!!!) sem (!), mondhatom, a nap végére fantasztikus állapotba kerültem. Azért is, hogy ne keltsem fel az otthoniakat, és azért is, hogy ne kelljen még korábban elindulnom, egy Airbnb‑t foglaltam a rajt közelében, amire szintén érdemes egy bővebb bekezdést (vagy kettőt-hármat) szánnom.
A Tortour idén is (jövőre nem) a küsnachti jégcsarnokból indul, és ide is érkezik vissza mindenki. Ez ugyan kellemesebb, mint Andermattból rajtolni (rád gondolok, Alpenbrevet!), de azért ez odébb van tőlünk, bringával azért majd’ egy óra, ráadásul inkább felfelé. Körülnéztem szállásokat illetően, találtam egy nagyon romantikus, és ennek megfelelően drága hotelt Küsnachtban, de a gond az volt, hogy innen is felfelé kellett volna menni. (Ekkor még nem tudtam, hogy a biciklit ott lehet hagyni a rajtnál, mindegy.) Megnéztem a másik oldalt, Zumikon, pont az utca végén volt egy olcsó Airbnb, írok neki, semmi, lefoglalom, 24 óra után visszapattan a foglalás, ilyet se láttam még. (Azóta se válaszolt.) Aztán felbukkant egy másik szállás, kicsit közelebb, Zürich irányába, Zollikerberg. Nem nagyon néztem meg a képeket, sok értékelés, 4,99-es átlag, olcsó, akkor foglaljuk le! Nagyon reszponzív volt a hoszt (mit hoszt, szuperhoszt), talán egy kicsit túlontúl reszponzív, olyanokat kérdezett, hogy minek jövök, ha zürichi vagyok, és akkor hányan vagyok/vagyunk, kicsit fura volt. Mindegy, megvolt a szállás előző estére. Otthon elkezdtem összerakni a dolgokat, jó hobbibiciklistához illően a biciklin kívül raktam be biciklis gatyát, aláöltözőt, felsőt, zoknit, sapkát, napszemüveget, sisakot, kesztyűt, karvédőket, seggre kenőcsöt, naptejet, zseléket, energiaszeleteket, izotóniás lötyit, magnéziumot, kalciumot, szívmonitort (nem vicc), tartalék elemeket, valami szuper szerszámot (használni nem tudnám), biciklis számítógépet, lámpákat (hátul radaros, ugye), töltőket mindenhez, fájdalomcsillapítót. Teljes a lista, nem?
Majdnem. Azt a nyomorult cipőt, a kerékpár-ember interfész legfontosabb részét nem raktam be. Nyilván ez már félúton, a péntek délutáni dugóban derült ki. Regi hazament érte, de én is visszafordultam (azóta sem érti egyikünk se, hogy miért), így aztán pont lekéstem a hagyományos pasta party‑t, ti. verseny előtt szénhidráttal kell töltekezni. (Én egész héten megállás nélkül zabáltam — a szerk.) Viszont így hármasban (Regivel és Médivel) egy szuper kiscsaládos vacsorát töltöttünk egy helyi fúziós vendéglőben (elvileg olaszos, mert ristorante, de az egész személyzet indiai, és volt külön curry-étlap is), ami pont a vasútállomás peronján volt. Ám előtte a becsekkolás…
Megérkeztünk Zollikerbergbe, ami (most néztem meg) Zumikon része, egy ilyen mini városka a kisvároson belül. Néztem az útbaigazítást, kicsit távolabb leparkoltunk, onnan sétáltunk a helyszínre. A templomtorony mellett kell keresni, de mintha igen közel lenne a templomtoronyhoz… Keringtünk kicsit, el a templom mellett, aztán vissza… Aztán kiderült, hogy a szállás az a templom mellett a “paplak”, a hosztom pedig maga a lelkész úr… Innentől kezdve összeállt egy kicsit a kép, hogy miért kérdezte, hogy kivel jövök, miért veszek ki szállást zürichiként… Amikor a pásztor / lelkész / pap meglátta szemrevaló, keresztény családunkat, és pont nálunk volt a lányok iskolájából, a Freie Katolische Schuléból egy tornazsák is, akkor tudtuk, hogy nyert ügyünk van. Ami még ennél is viccesebb, hogy kiderült, hogy az úr (mármint a hoszt úr, nem az Úr) távoli rokonom, mert ugyanaz a családneve, amiből anno a Markert származott.
A szállás szuper volt, az előtérben le tudtam rakni a bicajt, saját háló, ami a nappaliből nyílt, saját fürdő, benne vécé, még kád is. Kényelmes ágy, csillogott-villogott minden a tisztaságtól. Aztán elkezdtem tölteni, amit az ember ilyenkor tölt, a váltók akkumulátorát, a lámpákat, a biciklis kompjútert, a telefonomat, órámat… Volt ugyan nálam töltő, kettő is, de nem tudtam mindent párhuzamosítani, ezért aztán amikor úgy tényleg elálmosodtam (9 körül), akkor még nem aludhattam, mert cserélni kell, hogy mit töltök… Aztán nyilván már a verseny miatt is egyre idegesebb lettem, pörgött bennem az adrenalin, hiába vettem be az összes altató(nak nem minősülő gyógyhatású készítmény)t, alig tudtam elaludni, pont mint tavaly a ‘brevet előtt… Az órám szerint 2 óra 44 perc, benne 0 mélyalvás, mondhatjuk, hogy rápihentem.
A rajt, és ami előtte volt
Hajnali kettőkor keltem magamtól, pedig annyira előrelátó voltam, hogy felhúztam a telefonomat 3:15-re, 20-ra, 25-re, és az órámat 3:17-re. Még egy kicsit töltöttem (…) aztán öltözés, reggelire már rögtön energiaszelet, csak hogy szokja a strapát a gyomrom még tekerés előtt. 3‑kor már “kicsekkoltam”, kulcs az asztalon, és tervezett módon kizártam magam. 15 perc alatt, nagyon lazán átcsorogtam Küsnachtba, még az sem zavart, hogy a hátizsákomat ugye vittem magammal. A rajt előtt bő egy órával megérkeztem, lepakoltam, pisiltem (3x), ettem is még valamit, sőt, találtam kávét!
Nagyon féltem, mert ijesztgettek a tortouros kézikönyvben a biciklik alapos átvizsgálásával, attól tartottam, hogy majd valamin elhasalok. Ugyan szépen felszerelnem a rajtszámot, és a fényvisszaverő matricákkal is sikerült igazán cirkuszossá tennem a biciklimet, nem volt ilyen igazolásom, hogy a biciklim versenyképes. (Írtam a szervezőknek, hogy ez mi, semmi válasz. Írtam a biciklim gyártójának is, hogy ez mi, semmi válasz.) Paráztam hát. Aztán kiderült, hogy az átvizsgálás annyi, hogy odajönnek, amikor 100 ember áll sorban egymás hegyén-hátán biciklivel, és kapunk egy-egy matricát, hogy “check OK”. Aztán a sor elején megkaptuk a GPS-es trackert is, nagyon menő volt, végig nyomta a hátamat diszkréten.
4‑től volt az átvizsgálás elvileg, de még jóval később is tartott. 4:15-től lett volna az eligazítás, ez is csúszott, tudom, hogy fura ezt Svájcban leírni, de 4:30 helyett 4:45-kor volt a rajt. Eddigre már mindenki tűkön ült, tényleg nagyon vártuk, hogy mehessünk. Várakozás közben azért jó volt nézni a különféle arcokat, volt nagyon komoly, szinte félprofi milliós géppel, de pocakos hobbitekerő is, fiúk, lányok, párok, csapatok, minden. Ez egyébként segített, látni, hogy itt is aztán van mindenféle korosztály és látszólag edzettségi szint is, nem csak az ilyen ún. girnyó bringások, amilyenné lassan én is válok.
Első kör, első etap: Küsnacht-Galgenen
Rajt előtt rögtön belebújtam a karvédőmbe, amit az utolsó egy kilométert leszámítva végig hordtam, előbb a hideg, majd a nap ellen védekezve. Jól indultam — volna, ha nem éreztem volna a 2. percben, hogy valami megcsípte a jobb gyűrűsujjamat… Menet közben megnéztem, nyilván ott fityegett a fullánk benne, én őszintén nem értem, hogy Küsnachtban a nem operáló jégpálya mellett, hajnali 4 óra 46 perckor mi a francot keresett egy méh, és miért pont a kormányomon ült, és miért nyúltam bele… Ennek folyománya, hogy az ujjam két órán keresztül eléggé fájt, megdagadt, nem tudtam behajlítani, ami egyébként azért volt jó időzítés szempontjából, mert ez volt az a szakasz, ami kb. sík volt (400 méter 40 km-en, haha!), később, hegyről le, azért már nem volt hátrány fogni azt a kormányt.
Ez a szakasz nagyon jól esett. Együtt mentem a boly erősebbik felével, néhányan leelőztek, de sokakat meg én hagytam le. Ezt a részt már ismertem, mert egy korábbi kalandozásom kapcsán végigjöttem ezen a részen, ez is sokat segített. Jó átlagsebességgel mentem, amikor némi kis emelkedő volt, tudtam ott is menni, és nem égettem el a combikáimat, nem kapkodtam a levegőt. Által keltem a rapperswili hídon, majd megindultam a hegyek felé, ekkor volt az első időmérő állomás, egyben pihenő is. Itt viszonylag sokat álltam, mert sor volt a vécénél (én mindenhol pipilek, 40 felett ez kötelező), ettem némi zselét és narancsot, újratöltöttem a háromnegyedig levő kulacsokat, és megindultam az első nagyobb kaptató felé.
Első kör, második etap: Galgenen-Brunnen
Nos, itt kezdődtek a gondok. A jó hír, hogy mindkét megmászandó hegyet (Sattelegg, Ibergeregg) ismertem, voltam már rajtuk többször. Amikor legutóbb az előbbire mentem fel (tudsz követni?), még útfelújítás miatt sóderen és murván mentem (emlékszem is, mennyire káromkodtam), szerencsére ezeket az utakat már megcsinálták jól. Az első mászás jól sikerült, bár egyszer már korán örültem (a két “hegyi” szakasz között van némi sík, ezt már picit elfelejtettem), hogy felértem, szerintem a második hegyen is viszonylag jó tempót tartottam. Szintén jó hír, hogy ahol eddig mindig eltévedtem, akár egyedül voltam, akár társsal, ott most nem, és ahol a múltkor nagyon, de nagyon eltévedtem, pedig tényleg követtem a Garmin utasításait, ott ezúttal nem. Volt azért bennem félsz, mert ekkorra már eléggé széthúzódott a mezőny, sokszor 10–15 percig nem láttam senkit se előttem, se mögöttem.
Sajnos az Ibergereggről lefelé előjött a szokásos gondom, a túlzott és nem jól elosztott fékezés, emiatt olyan csikorogva mentem át egész Schwyzen, hogy szerintem bekerültem a helyi hírekbe, mint hajnali csendháborító. Ez hála az égnek nem tartott sokáig, Brunnenben volt a következő pihenő, itt is gyors pipi és tápolás következett.
Első kör, harmadik etap: Brunnen-Hütten
Ezt a részt nagyon vártam. Brunnentől egészen Zugig, a tavak mentén nagyjából sík (ugye definíció szerint a tó az sík kell, hogy legyen, különben folyóról beszélünk), lehetett menni jól, ráadásul ezt a részt is végigtoltuk nemrég Pityuval. Volt néhány lámpás útlezárás, ez pihenésnek jó, de sokszor feleslegesen megfogta az embert. Aztán jött a Menzingen, amit a verseny előtt néztem: “ha! mi ez, valami mini domb? majd fékezek felfelé!”. Nos, khm… Fájt. Nagyon nem esett jól. Eddigre már bennem volt 140 km és bő hat óra tekerés, és hiába volt ez egy papíron kicsi emelkedő, megszenvedtem vele alaposan. Egyszer berepült a sisakomba egy légy, és fél percig tartott, míg kijutott, nagyon kellemetlen és hangos élmény volt.
Aztán átjutottam ezen az emelkedőn is, és egy olyan gyönyörű látvány tárult elém, aminek a neve: Zürichsee. A Zürichi-tó, én innen még nem is láttam, mert nem jöttem még erről le, csodálatos volt (nem fotóztam, bemondásra el kell hinni). Itt megint megindult lefelé az út, mert vissza kellett menni ugyanazon a hídon keresztül a tó másik oldalára, szerencsére itt nem kellett annyit fékezni, nem volt annyi nyikorgás. Itt jött az utolsó időmérő és pihenő, itt ebédeltem meg, fantasztikus érzés volt enni egy tányér forró minestronét, nyami!
Első kör, negyedik etap: Hütten — Küsnacht
A tápolástól új erőre kaptam, tovább folytattam az ereszkedést, átmentem újra Rapperswilen, ahol nem tévedtem el, de majdnem. Aztán sajnos itt is megindult felfelé az út, 48 km alatt mégiscsak kellett még 565 m‑t mászni, ennek főleg a vége volt rossz. Vicces, hogy ahogy érkeztem vissza Küsnachtba, és közelítettem meg a 200. km-emet, kezdte jelezni a testem, hogy járatlan területre tévedek, ennyit még nem mentem… Jó előjelek voltak ezek az utolsó 50 km-re!
Második kör, ötödik etap: Küsnacht-Küsnacht
Jajj, ez nem volt jó… Egyrészt lélektanilag, beérni Küsnachtba a jégpályára, ahol sokan már nagyban ünnepelnek, megy a dajdajozás, én meg csak kulacsot töltök és zselét nyelek, hogy menjek tovább… Másrészt volt még hátra bő 700 m mászás, ami ráadásul nem volt jól szétosztva: az út eleje ugyanarra ment, mint korábban, aztán egy balost követően mentünk jó sokat lefelé, ami azért nem jó, mert ha lefelé megy az ember, akkor utána mászni kell… Szóval az emelkedő nagyobbik része az utolsó 10–15 km-re jutott. Nagyon, nagyon szenvedtem. Meleg is volt, eddigra már jócskán 10 óra felett jártam a nyeregben, újfent szólt a test, hogy 3,5 km‑t már mentünk felfelé, de annál többet még nem, így minden extra méter felfelé egy kínszenvedés volt. A VAM (ami azt mondja meg, hogy egy óra alatt hány métert megyek felfelé), a túra elején nekem 800 felett volt, eddigre leesett 300 alá… Nem tudom szépíteni, szenvedtem, átgondoltam és átértékeltem az összes döntésemet az életemben, legfőképpen azt az ominózus szeptember 11-ét, amikor regisztráltam.
De szerencsére ennek is vége lett, beértem Zumikonba, ahonnan már csak át kellett csorogni Küsnachtba, ami végig lefelé ment, kiértem a főútra, amit már annyira jól ismertem, bekanyarodtam a csarnokhoz, találkoztam a bejáratnál Regivel ❤️, aki kijött elém, begurultam (mármint a csarnokba), elvették a trackert, kaptam emlékérmet, és vége lett a Tortournak. Ugyan a teljesítményem alapján a ChatGPT 13 óra 45 percet számolt, 12 óra 35 perc alatt tettem meg a bő 250 km‑t, benne a majdnem 4000 m‑t. Az adrenalin egészen estig pörgetett, de aztán hirtelen kidőltem, és 11 órát aludtam.
Konklúzió
Megérte? Bizonyos szempontból igen, mert fantasztikus élmény volt, 170 km környékén konkrétan majdnem elsírtam magam azért, hogy én ezt csinálhatom, hogy erre van lehetőségem. Ami visszakanyarít ahhoz, hogy rengeteg, de rengeteg időt töltöttem biciklizéssel felkészülésként, úgy, hogy Regi tartotta helyettem a hátát a gyerekek, háztartás stb. felé. Amiért nem tudok eléggé hálás lenni. És, még nincs vége az évnek, a biciklis szezonnak, augusztusban Zürich-Andermatt (195km/4200m), szeptemberben Alpenbrevet Gold (215km/5000m)…
Ajánlom‑e ezt valakinek? Ha nagyon fitt vagy, vagy nagyon eltökélt és időmilliomos, akkor igen. Egyébként nagyon nagy szívás, de tényleg. De örök emlék, és szuper élmény, még egyszer, utoljára köszönöm mindenkinek, aki támogatott. Jövőre — na, ezt egyelőre hagyjuk inkább, jó?!
Itt az egész ride-om Straván: https://www.strava.com/activities/15090939245
Vélemény, hozzászólás?