Szerintem ez egy olyan téma, amin nincs mit szégyellni. Pont ugyanúgy, mint azt sem, hogy mondjuk valaki pszichológushoz jár. Én pl. már az ötödikhez, és nem mindegyikkel azért hagytam abba a közös munkát, mert tévét néztek az ülések alatt, vagy letolt gatyában láttam őket. De ez most nem tartozik ide.
ADHD, vagy ahogy itt, Svájcban hívják, ADHS (magyarul figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar, tehát FHHZ), igen gyakran előkerül e betűszó manapság. (Az utolsó rövidítés mondjuk pont nem, de majd én meghonosítom.) Azért van sok, mert oltás? Vagy mert régen ezt pofonnal kezelték, manapság meg diagnosztizálják? Kínzó kérdések ezek, és nem is foglalkozik a szerkesztőség ilyetén való orvosi-elméleti kérdésekkel, inkább praktikusan közelítjük meg ezt.
Történt az pár hónapja, hogy velem kapcsolatban felmerült, miszerint a felnőttkori ADHD-teszt nem is lenne annyira ördögtől való ötlet. Nyilván tök véletlenül jött fel ez, nem volt abszolút semmi olyan helyzet, amikor Regi a viselkedésemet látva teljesen tanácstalanul csóválta a fejét. Nem is az incepció a fontos, hanem a tény, hogy bejelentkeztem az orvosomhoz megcsináltatni az éves nagylaboromat (amit én olimpiai ciklusokhoz hasonlóan, négyévente végzek), és a jó eredmények után kértem beutalót tesztre. Egy ismerőstől hallottam egy helyi szolgáltatóról (név és cím a szerkesztőségben), akik tárt karokkal fogadtak (ekkor még nem tudtam, hogy mennyibe kerül…), háromszor is élveztem a vendégszeretetüket — erről szól ez a bejegyzés.
Előkészületek
Egy ilyen teszt már rögtön házi feladattal kezdődik. Kaptam egy csomó dokumentumot, amiket szépen, akkurátusan kitöltöttem. Az alap dolgokon kívül volt egy hosszú kérdéssor a gyerekkori viselkedésről, amivel bevallásos alapon próbálták kitalálni, hogy az ADHD-gyanú vajh’ már évtizedekkel ezelőtt felmerülhetett volna (ld. fenti pofon), vagy valami újkori elfajzásról van szó. Volt egy lap a személyes, meglévő kondíciókról (pl. depresszió, pszichózis, táplálkozási zavarok), szociális háttérről, szerhasználatról (köszönöm, kérek). Volt egy rész, amiben jelenlegi viselkedéseket kellett szintén őszinteségi rohammal együtt megítélni, itt már azért jócskán akadt olyan dolog, amire nem a nullás számot használtam. A találkozások során (főleg a hosszabb, második alkalommal) ezeket a dolgokat alaposan át is beszéltük, sőt, itt még kiderültek rólam olyan, releváns dolgok is, amiket a kérdéssor nem hozott elő. Értenek ezek a népek a bolondokhoz, mondjuk ki!
Pszichofiziológiai teszt
Első alkalommal egy ún. pszichofiziológiai tesztnek vetettek alá. Mint minden egyéb alkalommal, hangsúlyozták, hogy a gyógyszerezésem elhagyását ne felejtsem el, mivel a teszt a “normális”, nem elnyomott vagy felpörgetett agyi működést hivatott mérni. Ennek szíves-örömest eleget tettem, mivel nincs gyógyszerem, és nem is volt. Azt is mondták, hogy a vizsgálat után lehet majd hajat mosni, na, mondom, ez sokkal jobb, mint egy thai masszázs, ha utána ennyire alaposan kell megtisztálkodni.
Bementem a rendelőbe, ahol rögtön két kezelő is fogadott. Mint kiderült, ez egy olyan teszt, aminek során az agy és egyéb részek (pl. állkapocs) mozgását, aktivitását nézik, miközben a delikvens egy rendkívül monoton feladatot végez ájulásig / alvásig. (Én ebéd után voltam közvetlenül, néhányszor tényleg majdnem bebólintottam.) Kezdésnek kap az ember egy cyberpunk vízilabdás sapkát, ami tele van érzékelőkkel. Hogy ezen érzékelők megfelelően vegyék a jeleket (a bőrről, nem volt nyílt agyműtét — ekkor még), szépen be is kenték a fejemet, illetve hajamat egy ilyen zselével (aha, emiatt kellett a hajmosás). Nem volt egyszerű, többször is tesztelték, hogy minden szenzor megfelelően méri‑e a szuperintelligenciámat, többször is elhangzott a nővérkék (ápolók?) szájából, hogy “ilyen értékeket Albert Einstein óta nem mértünk”. (Nem volt ilyen.) Aztán egy idő múlva késznek nyilvánítottak, és megindult a teszt — eleje. Ekkor még nem volt semmi más, csak nézték a nyugalmi (ilyen helyzetben nyugalmi?!) agyfunkcióimat, előbb nyitott, aztán csukott szemmel. (Alvásveszély! Alvásveszély! Laci, ébredj!) Elégedettek voltak a vizsgálati eredményekkel, kaptam a kezembe egy egeret (mármint számítógépes perifériát), és azt mondták, hogy akkor nézzem a tévét (amikor nyitva volt a szemem, akkor már ment a tévé, egy szép, nyugis fa volt rajta), és amikor egymás után két ugyanolyan állat megjelenik, akkor nyomjam a gombot, különben ne nyomjak semmit. Logikus, a munkám során nap nap után állatokkal hoz össze a sors (nem is), és ekkor is nyomom az egeret (ez mondjuk tényleg igaz). Párban jöttek a képek, vagy állat, vagy nem állat. Ha az első kép nem állat volt, értelemszerűen volt egy pár pillanat pihenni, mert a másik kép, még ha állat is, nem indukál gombnyomást. Viszont most jön az ákcijó! Amennyiben az első kép állat volt, akkor nagyon kellett figyelni, mert ha egy ugyanolyan állat jött elő, akkor nyomni kellett, ha nem állat vagy más állat, akkor nem. Évtizedeket játszottam akciódúsabbnál akciódúsabb játékokkal (FIFA, Championship / Football Manager, Warcraft III stb.), ennek ellenére jól lekötött ez a kis játék — az első pár percben. Nem voltam benne biztos, hogy mennyi ideig fog tartani, illetve az idő múlása sem látszott sehol sem, így csak nyomtam és nyomtam. Végül 20 perc után végeztem, és örültem, hogy nem ejtettem hibát. Nem volt kifejezetten fárasztó, de azért 20 perc meredt képernyőfigyelés ilyen béna grafikával és 1 fps-sel, hát, nem voltam azért a legaktívabb a teszt után. Minden jót, legközelebb találkozunk! (Laci az ajtón ki)
Neurofiziológiai teszt
Az előző hibámból, miszerint azt sem tudom, hogy mi ez a szó, és nem tudom, mik lehetnek a tesztek, gondolhatnók, hogy ennek alaposan utánajártam. Kis guglizás duckduckgózás után kiderült, hogy milyen tesztek vannak, hogy lehet erre felkészülni, “dos and don’ts” stb. Nyilván nem néztem utána, hol érdekel engem az ilyen, illetve ennyi biciklizés (erre még visszatérünk) mellett kinek van erre ideje? Szűzen mentem hát erre a tesztre is.
Egy kedves, ámbár elég fura akcentussal / beszédhibával megáldott szakember fogadott. Az elején nehéz volt megérteni, de aztán ráállt a fülem (ami sokkal jobb, mintha ő állt volna rá a fülemre), és ekkor már nem aggódtam amiatt, hogy kommunikációs problémák miatt negatívba fordul az IQ‑m. Átbeszéltük az anamnézisemet, gyerekkor, családi dolgok, jelenlegi gondok, ez nagyon korrekt volt, és alaposan jegyzetelt is a hölgy. Aztán belecsaptunk a lecsóba, és egy nagyon tömény, egy órán keresztül tartó kínzás vette kezdetét. Nem emlékszem minden feladatra, mert rengeteg volt, de néhányat kiemelnék:
- Mondott vagy 20 szót egy listáról, tárgyak egymástól teljesen függetlenül, pl. függöny, dob, farmer, orr stb. Aztán azt mondta, hogy mondjam vissza, amire emlékszem. Mondtam kb. ötöt vagy hatot. Aztán felolvasta újra ugyanazt a listát ugyanabban a sorrendben. Itt már sikerült vagy 12. Aztán újra. 15. Újra. Egy idő után elértem a maxot, rájöttem, hogyan tudom szépen felfűzni egymás után a szavakat gondolatban, amelyik stratégiát még a Megismerőképességeket Fejlesztő Stúdióban tanultam gimnazistaként, amire azért gondolok vissza pozitívan, mert olyankor kaptam ebédre pénzt, és ettem egy Whopper Junior szendvicset a Fővám téren a Burger Kingben. (És a morzét is megtanultam, bár azóta elfelejtettem.) Szóval tárgyakat kellett megjegyeznem.
- Kaptam egy lapot, amin egy fura ábra volt, négyzetek, téglalapok, háromszögek, vonalak, körök, sávok. Le kellett másolnom úgy, hogy nézhettem közben.
- Tower of London (London tornya vagy tornyai) kirakós, ami kicsit olyan, mint a Hanoi tornya(i), amivel gyerekkoromban sokat játszottam. Három torony van, amin különféle színű korongok vannak. Van egy kezdőhelyzet, és van egy kép, hogy milyen helyzetet kell elérni (pl. kezdetben minden korong egymáson van, és el kell jutni odáig, hogy mindegyik tornyon egy-egy-egy korong legyen), illetve egy szám — ennyi lépésből kell elérned a célt. Érdemes először átgondolni, hogy mit csinálsz, mert ha egy rossz mozdulatot vétesz, akkor vége, level failed, jön a következő. Először kettő, majd három, végül már talán öt vagy hat lépést is kellett tenni, ott már azért érdemes volt kicsit többet agyalni, mielőtt fogalmatlanul nekiestem volna a korongoknak. Néhányszor nem sikerült, de legtöbbször igen, nagyon örültem.
- Megvan még az az első lista? Na, mondd a szavakat! Újra. Megint.
- Emkékszel még arra a lapra a fura ábrával? Rajzold le, de most fejből!
- Itt egy másik lap, rajta 9 pötty, egy négyzet csúcsai, oldalainak felezővonalai, illetve a közepe. Ilyenből van a lapon vagy 50, és több lap. X perc alatt rajzolj ábrákat úgy, hogy egy ábra csak egyszer lehet, tehát ugyanazt nem, és minél többet.
- Első lista, go! Újra!
- Volt még valami más, de most nem jut eszembe, ez is valami rajzos vagy ábrás lehetett.
- Túl jól megy az első lista? Itt egy második lista! Mire emlékszel belőle? Újra! Megint! Újra!
- Mivel a két lista eléggé összeakadt, ezért mondok egy harmadikat, amiben benne van az első és a második lista minden szava, és még más szavak is, és akkor kell jelezni, ha az első listáról van valami.
- Jött a végső főellenség, egy tamagocsi és tetrisz szerelemgyereke. Már nem pontosan emlékszem, de volt rajta két gomb két oldalt (hogy a balkezesek se panaszkodhassanak), és egymás után gyulladtak fel rajta ábrák, talán kétféle. Akkor kellett valamit csinálni (megnyomni a gombot), ha valamelyik ábra volt, és akkor nem csinálni semmit, ha nem volt. Ja, igen! 9 pötty, és ha a középső is világít, akkor nyomni. Vagy valami hasonló. Volt szerencsére teszt, akkor teljesen megzavarodtam (függöny, dob, farmer), de aztán összeszedtem magam, és jött az éles megmérettetés. Ez is valami borzasztó sokáig tartott, negyed óra vagy még több is, egy hibám lett, bosszankodtam is.
Megbeszélés a doktor úrral
Mivel két szintet már túléltem, pár hét elteltével visszamentem újra, hogy átbeszéljük az eredményeimet. Szerintem ez a néhány hét kellett ahhoz, hogy úgy érezzem, valaki tényleg megnézte a rajzaimat, és ki is értékelte a krix-krax-okat egyesével. Egyébként tényleg nagyon durva kiértékelést kaptam (megjött később PDF-ben is, rengeteg oldal rengeteg képpel), szóval ez tényleg sokkal inkább tudomány, mint pszeudotudomány.
Az orvos megint kérdezett a tünetekről, életemről, családtörténet, gyógyszerek, drogok stb. Aztán szépen rátértünk az eredményekre, és megbeszéltük, hogy…
Szóval elvileg, papíron, éppenhogy csak nem vagyok ADHD‑s:
- gyerekkori ADHD‑m nem volt, és most így, 41 évesen, úgy néz ki, hogy már nem is lesz
- figyelemzavarom van, 5 ponttal térek el az aranysztenderdtől, viszont az ADHD-sok több mint 5 ponttal térnek el
- hiperaktivitásom van, ez is 5 pont, ez sajnos már 2 fölött pozitív
- impulzuvitásom is van, mindössze 4 pont, mondjuk ez már 0‑tól bejelez
- elvileg akkor vagyok ADHD‑s, ha mind a három eltér, és nálam egy határeset, “on the border”, ahogy az orvos mondta, ezt nem kellett volna elmondanom Reginek, mert azóta Border Collie-nak hív
ADHD-ből van többféle, nekem az alfa jutott, amit az orvos szépen elmagyarázott, de nyilván elfelejtettem azóta (ld. figyelemzavar, +5 pont). Arra viszont emlékszem, hogy azt mondta, hogy átlagon felüli a memóriám, és ezt a “kapufa” ADHD‑t, ami simán kialakulhatott felnőttkorben a túlzott biciklizés munkahelyi stressz, kivándorlás, családi stressz stb. kapcsán, kognitívan nagyon jól tudom maszkolni vagy palástolni vagy elmismásolni, nem tudom, ezek közül melyik szakkifejezést használta. A gond akkor van, amikor mondjuk fáradtság, kialvatlanság stb. (ez az életem 2011-12 óta) miatt a kognitív dolgaim gyengülnek, mert akkor ún. kibújik az ADHD a zsákból.
Mit lehet tenni? A terápia segít. A relaxáció is, amit én nyilván a 200 km fölötti távú biciklizésnek értettem, mintegy orvosilag megalapozva, hogy én ezzel öngyógyítok igazából, és egyáltalán nem egy MAMIL életközepi válságát látjuk, kedves feleim! Ja, és tessék, itt van egy amfetamin, vegyél be reggelente egyet, de ha szeretnéd, akkor kettőt, és délben is lehet egyet, mert jó is az! Szóval tényleg kaptam gyógyszert, egyszer kipróbáltam, kicsit tisztábban láttam, estére pedig megfájdult a fejem — nem leszek függő.
Konklúzió
Megjött a számla, q. drága, kifizettem. Megérte? Ennyi pénzből kb. 50g speedet vagy 100 tabletta ekit lehetne venni, szóval nyilván nem, ehhez képest én kaptam talán kéttucat 10mg-os tablettát. De érdekes volt a teszt, jó volt erre az egészre rájönni, és valamennyit ez a tudat, hogy határeseteske vagyok, segít. Megyek tovább a terápiával, biciklizem tovább, nagy baj nem lehet.
Ha érdekel, hogy Zürichben hogy megy ez, írj rám a megfelelő csatornákon, és mesélek.
Vélemény, hozzászólás?