Szombaton Regivel elmentünk étterembe, kiélvezvén az utolsó ilyen alkalmat kb. júliusig (ti. otthon — Magyarországon — voltunk két hétig). Mivel már az ajtónál elvették tőlünk a kabátunkat (biztos féltek, hogy fizetés nélkül távozunk?), igen megilletődötten ültünk le az asztalhoz. Hogy kicsit oldódjunk, rendeltünk egy-egy kisüsti meggy pálinkát, illetve egy-egy korsó csapolt sört. A vacsora nagyon jó volt, de nem is ezért írok, kedves Naplóm!
Vacsora után elmentünk egy helyre (mi ilyen helyre járós fajták vagyunk), és utána egy másik helyre is. Mivel kocsival mentünk be a városba (Gödről Budapestre), ezért evidens volt, hogy nem iszom (többet), ezért egymás után ittam a narancsleveket, mentes vizeket, alkoholmentes söröket. Nagy buli volt, na. Aztán hajnali kettő felé — kb. 7–8 órával a vacsora után — szépen hazaindultunk.
A Váci úton haladtunk kifelé, amikor az egyik piros lámpánál megállt mellettünk egy rendőrautó. Én ezt nem láttam, mivel a kormányra könyökölve Regi felé fordultam, épp beszélgettünk. Sajnos ez a yard szemszögéből pont úgy nézett ki, mintha egy részeg ráaludt volna a volánra. Nem is kellett több, zöldnél elengedtek, beálltak mögénk, és villogó-nénó kombó mellett megállítottak.
Nyugodt voltam teljesen: tudtam, hogy ha szondára kerül a sor, akkor majd bejelez valami minimálisat, megbüntetnek, legközelebb meg majd vacsora előtt is alkoholmentes pálinkát iszom szűz sörrel. De azért erősen reméltem, hogy nem lesz szondázás.
— Jó estét kívánok, jogosítványt, forgalmi engedélyt kérek! Fogyasztott alkoholt?
Átadtam a papírokat (a jogsim is svájci, mert 1 év alatt le kell cserélni), és mondtam, hogy egy sört ittam vacsora előtt. “Utána pedig mentünk bulizni, de ott már nyilván nem ittam semmit, mert tudtam, hogy jövünk haza kocsival” — sikerült egy ilyen logikus mondattal válaszolni.
— Akkor fújjunk egy szondát!
Fújjunk! Megfújtuk (legalábbis én, ő csak mutatta, hogy kell fújni), a rendőr úr igen gondterhelt arcot vágott. Bejelzett a szonda.
— Kettős állampolgár?
Mondtam neki, hogy nem. Erre elvitte a papírokat, és nagy megbeszélésbe kezdett kollégájával. Kis idő múltán visszatért.
— El kellene mennünk vérvételre, mivel svájci állampolgár.
No, mondom, itt akkor félre lettem értve. Egyszeres, boldog, magyar állampolgár vagyok, kérem.
— Van személyi igazolványa és lakcímkártyája?
Hogy ne lenne, drága biztos úr, miért nem ezzel kezdte? Átadtam neki a kártyákat, igen örült, és elment beszélgetni a társával megest. Aztán visszatért.
— 0,3‑ig 100.000 Ft, 0,3 és 0,5 között 150.000 Ft. (Oké, de mennyi lett?) 0,3 alatt van. Elfogadja?
Azt hiszem, itt akarta magát alaposan megkorrumpálni, de nekem ehhez semmi kedvem nem volt. Kérdeztem, hogy van más választásom? Nem válaszolt. Mondom, akkor mivel nincs más választásom, ezért elfogadom.
— Az autója munkaeszköz?
No, ezen Regivel meglepődtünk, hogy ez most hogy jön ide. Meg hogy Regi tud‑e vezetni. Tud, nem is akárhogyan, de mivel ő is ivott, azzal se lennénk beljebb. Mondtam, hogy nem munkaeszköz az autó, de ha most elveszik a jogsit (ha erre célzott), akkor nehezen jutunk vissza Svájcba.
— Meg kellene fújni ezt a másik szondát is, ez dzsípíeszes, és akkor utána ki tudjuk tölteni a papírokat.
Hozott egy nagyobb szondát, amit ezúttal be is kellett kapni. (Az elsőt csak tisztes távolságból fújtam.) Az első fújás óta eltelt 10 perc, meg két extra strong rágó, de nem hittem, hogy ez bármit is változtatna a helyzeten. Fújtam hát egy nagyot.
Pittyeg, kattog, rendőr bácsi nézi, elszomorodik.
— 0,0. Jó éjszakát, vigyázzanak magukra!
Ennyi. Visszaadta az összes papírt, igazolványt, és elmentünk. Egyszer sem mutatta egyébként a szondákat, szerintem csak le akart húzni valamennyivel.
(…)
Majd három nappal később hazaértünk Svájcba, és várt egy csekk 250 frankról, gyorshajtás. Befizettem. És Ausztriában is benéztem hazafelé egy 100-as táblát az autópályán, majd onnan is keresnek. Én is csak ezt a kapitalista Nyugatot pénzelem!
Vélemény, hozzászólás?