Néhány hete gondoltam arra, hogy írok egy Optimus 2X tartóstesztet. Mert van miről. Meg mert én is szívesen olvastam volna egy ilyet: mindenképpen hasznosabb, mint egy cikk, amit mondjuk két nap (igaz igen aktív) használat után ír valami Android-guru.
Aztán olvastam tartóstesztet az AndroidPortál.hu‑n, ami ugyan nem tetszett (nem volt benne semmi olyan szerintem, ami miatt egy tartósteszt tartós), de a címét azért leloptam.
Most pedig következik egy olyan igazi lebeszélős (?), sírós, dühös, de leginkább csalódott összefoglaló az Optimus 2X-szel eltöltött közel két hónapomról.
Belbecs, külcsín, technikai specifikáció: na, ezekről nem írok, akit érdekel, olvassa el lipilee — egyébként frankó — cikkét.
Ami nem jó… (És itt nem tudom megmondani, hogy általános Optimus 2X hibákról van‑e szó, vagy csak én fogtam ki egy selejtes készüléket — de egy felső kategóriás telefonnál én ezt konkrétan leszarom.)
GPS: sokat szenvedtem vele, több alkalmazásnál (pl. Endomondo, Foursquare, de akár a gyári autós navigációs appot is mondhatnám) is előfordult, hogy percekig nem találta meg a műholdak jelét a telefon, és mindezt sokszor, sok különböző helyen — nem atombunkerben, nem felhőkarcolók között, hanem kertvárosban — tapasztaltam. Az is furcsa, hogy a Nokia E51-em (amiben nincs is GPS!) gyorsabban és pontosabban lőtte be a helyzetét Foursquare-nél, mint az Optimus 2X.
Wifi: itthon is, cégnél is sokszor próbálkoztam, néha jó, néha nem. Előfordult, hogy valamiért egyáltalán nem talált wifit a telefon, pedig volt (de van, de van!). Sem a gyári, sem a Wifi Manager nevű app segítségével nem sikerült csatlakoznom több alkalommal is hálózatokhoz, ilyenkor általában a reboot segített. Az is furcsa volt, hogy — megint csak az E51-hez hasonlítva — mintha gyengébben érzékelné a jelet a telefon, pedig viszonylag kevés alkalommal próbáltam netezni ólomtakaró alá bújva.
3G: ha nincs Wifi (vagy van, csak nem klappol valami, ld. előző bekezdés), akkor marad a 3G. Már ha van, mert sokszor ezzel is volt gondom. Úgy értem, hogy nem vidéken, mobiltornyoktól távol, a természet lágy ölén próbáltam netezni, hanem Budapesten, bel- és külvárosban, egyébként térerővel teljesen normálisan lefedett helyeken. A telefon általában mutatta, hogy van hálózat, de netezni valahogy nem sikerült (se Operával, se a gyári böngészővel).
Telefonálás: hasonló tapasztalatokról tudok beszámolni, mint az előző bekezdésben. Érthetetlen megszakadások (TGV-vel való utazás nélkül), híváskezdeményezés vagy ‑fogadás sikertelensége — ezek voltak kb. naponta. Ezzel párhuzamosan a hálózatot is szépen dobálta a telefon, hol normális jelerősséget mutatva, hol nem (inkább utóbbi).
Gyári alkalmazások: szörnyűek! Mivel most nincs nálam a telefon (ld. cím), lehet, hogy néhányat kihagyok, de azért megpróbálom őket felsorolni: Twitter for LG, Facebook for LG, MySpace, Music, valami Car-izé, és még számtalan app, amik feleslegesek, használhatatlanok, vagy csak használni nem használtam őket soha. A legjobb, hogy uninstallálni ugye nem lehet őket, és folyamatosan futnak — ha valamilyen app killerrel ki is lövöd őket, pár másodperc után visszajönnek. Nem gyári, de valahogy ide tartozik a Tegra Zone: ez egy vicc, van benne kb. 10 játék, azok közül 2 ingyenes, na ezt a kettőt nem lehet letölteni, legalábbis nekem nem sikerült.
Memória: fura ezt leírni egy zászlóshajó-telefonnál, de — kevés. Több helyen írták, hogy az oprendszer és a fenti nem-opcionális alkalmazásoknak “hála” soha nem lehet 200 MB szabad memóriához jutni, és tényleg. Auto Task Killer fél óránként agresszív beállítással öli az appokat, és a nap végére kb. 100–110 MB marad, pedig nem játszom egyszerre hét tegrás játékkal. Mivel az Optimus 2X az első (utolsó?) androidos telefonom, egyelőre nem tudom, ez sok vagy kevés, kell‑e a sok szabad memória, vagy bőven elég, ha annyi van, hogy még egy appot elindíts, mindenesetre furcsa.
Újraindítások: főleg a frissítés előtt (V10b-ről V10c-re frissítettem a telefont) volt jellemző, de utána is megmarad az a “jó” szokás, hogy a telefon se szó, se beszéd, magától újraindul. Ez történhet nyugalmi állapotban, vagy nyomkodás közben, nem igazán találtam kiváltó okot. Persze az uptime-mal arányos volt a dolog, de azért volt olyan is, hogy a bekapcsolás/újraindítás/lefagyás után pár órával indult újra a telefon.
Lefagyások: kb. mint az előbb, csak ez egy kicsit bosszantóbb jelenség. Ha újraindul, hát újraindul, legalább akkor újra 200 MB-ról indul a szabad memória. De sokszor csak fogta magát a telefon, és lefagyott. Játék, netezés vagy csak sima nyomkodás közben, de számtalanszor előfordult. Ilyenkor általában a kikapcsolás sem működik, hanem hátlap le, aksi ki, aksi vissza, hátlap vissza. A kedvencem, amikor kikapcsolás közben fagyott le a telefon, ezt a mai napig nem tudom felfogni.
Teljesítmény: megint csak furcsa erről írni, mert ugye két mag így, 1 GHz úgy, de a telefon lassú. Alkalmazások tallózása, netezés, de sokszor játék (nem Crysis 2, hanem mondjuk Angry Birds) közben is indokolatlan lassulás lépett fel, amit más (egymagos) telefonoknál nem nagyon tapasztaltam. Nyilván az okok között nem elhanyagolható az, hogy Froyo van a telefonon, és még nem jött ki a Gingerbread, de akkor is (meg aztán ki tudja, hátha a Gingerbread még több memóriát foglal majd, és akkor még lassabb lesz a telefon).
SIM-lock: a végére hagytam a legidegesítőbb, legszánalmasabb hibát, ami miatt végül szervízbe adtam a készüléket. Sokszor, mit sokszor, rengetegszer fordult elő az, hogy a SIM-kártya használat közben lock-olódott, azaz a telefon a bekapcsolás után ismerős PIN-kód bekérő képernyőt mutatta. Ez persze azzal jár, hogy ilyenkor elérhetetlen vagy, nem tudnak hívni, és te erről max. úgy veszel tudomást, hogy kapsz egy emailt — “már megint lefagyott a telefonod?”. (Ne mondja azt senki, hogy vegyem le a PIN-kódot a SIM-ről, mert nem. Ebből nem engedek.) Ezek a hibák napi gyakorisággal jelentkeztek, de volt olyan, hogy 2 óra alatt 6‑szor… Felmerült, hogy talán a SIM-kártya a hibás, volt is egy kártyacserém egy hete, de semmi sem változott. Minden áldott nap átlag 2–3 alkalommal kellett megadnom a PIN-kódomat (az újraindításokat nem számítva, ugye); attól függően, hogy mennyi idő után vettem észre a lock-olódást, néha egy óráig nem tudtak hívni; és mindez egy csúcsmobilnál, amit nyilván két év hűségre vettem.
Elképesztő.
Ami jó: minden más, de tényleg. Szép a kijelző, jók a fényképek, erős a proci stb., de ezt már mindenki olvasta számtalanszor (én is, azért vettem meg).
Ennyit erről. Én még 22 hónapig biztos Optimus 2X használó leszek, de aki teheti, inkább válasszon valami menő HTC‑t, vagy a non-plus-ultra Samsung Galaxy S II‑t (amit egyébként volt szerencsém nyomogatni — anyám!).
UPDATE
Két hét után jött vissza a telefon a szervízből. “Főrész csere” volt, ergó a kijelző és a borítás maradt, a többi mind új. Egyébként ez kicsit meglepett, mert gondoltam, ha már mindent elvesztek, ami a telefonon van, legalább szólnak, hogy csináljak egy backupot. Nem szóltak, így pár kép, videó és SMS ment a lecsóba, ez van :)
Egy darabig jó volt a helyzet, kevesebb gond volt a Wifivel, a 3G‑s netezéssel, nem volt több újraindulás, stabilabb lett minden. Aztán szép lassan visszaromlott minden a szokásos színvonalra, annyival jobb (?) most a helyzet, hogy leszedtem a PIN-kódot, és így újraindulásnál “gond nélkül” feláll a telefon, és nem maradok elérhetetlen órákig. A 3G most már gyakorlatilag használhatatlan, a legritkább esetben tudok böngészőből netezni, a 4sq egyfolytában timeoutol.
A héten gondoltam egy nagyot, és felraktam a CyanogenMod 7.1 RC1-et — mivel már úgyis rootoltam a telefont. (Előtte természetesen mindent lementettem ClockworkMod Recovery-vel — háromszor.) Először nem sikerült az egész, mivel elfelejtettem teljes cache‑t meg mindent üríteni. (Ehhez jó tudni, hogy a CwMR akkor indul el, ha a halkítás billentyűt bekapcsolás után folyamatosan benyomva tartjuk.) Aztán elindult a CM, nagyon jól nézett ki, 250 MB memóriát hagyott meg, ami nem rossz, de. De képtelen voltam netezni, se a Wifi, se a 3G nem ment egyáltalán, ahogy látom, ezzel nem vagyok egyedül. Egy okostelefonnál nem hátrány, ha tudsz netezni, szóval CwMR újra, és visszaállítottam a legfrissebb mentést, most az van. Nigthly buildekkel szemezek, azokkal állítólag nincs annyi gond, de ki tudja. Elvileg — LG szerint — idén nyáron jön a 2.3.x Gingerbread, hát, így Q3 vége felé ezt egyre kevésbé hiszem :)
Vélemény, hozzászólás?