Én, aki egykor azt írta, hogy “a telefon az Nokia” (ezt mondjuk Jani is mondta), meg hogy “nekem aztán sose lesz iPhone-om”… Ide süllyedt a világ!
Motiváció: Regitől 2019 novemberében kaptam meg álmaim telefonját, a legújabb, legkülönlegesebb, legcsodálatosabb OnePlus‑t, a 7T Pro Mclaren Editiont. Nem is tudom, hányadik OnePlus-om volt ez a sorban, talán a harmadik vagy negyedik (az utolsó 😭), ugye én majd’ 9 éven keresztül nagyon márkahű voltam, a közép-európai OnePlus-nagykövet, mondhatnók. De annyiszor lehetett olvasni a kínai telefonokkal kapcsolatos privacy-gondokról, hogy ez már engem se hagyott többé hidegen. Tudom, hogy az Apple ugyanezt csinálja, de azért mégiscsak mennyivel másabb a “lehallgatva Pekingből” helyett a “lehallgatva Pekingből, designed in California”, nem? A telefon ugyan működik, de eléggé megviselt állapotban van, a hátlap (miért raknak oda üveget?) töredezett, a tok is kezdi megadni magát, belsőleg is úgy viselkedik, mint egy androidos telefon 3 év nagyon intenzív használat után. Az aksi merül gyorsan, 5G nincs, a kamera eléggé béna — ezekkel a negatívumokkal zárnám a “miért váltanék?”-szekciót. És hogy miért iPhone? Reginek sok éve az van, a lányok tavaly kezdték meg mobilos pályafutásukat, szintén iPhone-okkal (Kata: Regi használt X‑e, Zizi: egy új SE), így nálunk sajnos iOS-es a családi környezet, kényelmesebbnek tűnt — pl. töltő-szempontból — a betagozódás. Meg érdekelt is ez az újfajta hype, hogy Apple iPhone.
Mire váltottam: mivel megszoktam a péklapátokat, alap volt, hogy ha már iPhone, akkor legyen elég nagy. Így sikerült hát egy 14 Pro Max, ami 0,03 hüvelykkel nagyobb képátlójú, mint az előző. Csak 128 GB, szóval nem fogok 4k-ban videózni, de úgyis megy fel minden kép Dropbox-ra, majd max. gyakrabban törlök.
Első élmények — ahogy eszembe jutnak, pro (+) és kontra (-):
- + migráció: a “Move to iOS” gyári alkalmazást használtam, eléggé intuitív, hülyebiztos (hiszen iOS-eseknek lesz, ugye). Elvileg átvitte volna a WhatsApp-history‑t, amit már szinte egyáltalán nem használok, de annyira sokáig tartott volna, hogy ezt lelőttem. Beállítottam, hogy vigye át a képeket, erre átmásolt 5’000 fotót és mindenféle egyéb szemetet (screenshotok, gifek, random csetek random képei), úgyhogy az első dolgom az volt, hogy ezeket az átmásolás után letöröltem. Ha ez a 10 GB adat nem lett volna, az egész move pár perc lett vón, így fél óráig tartott.
- - első bukta: a Signal nem tudja átmásolni magát, minden csetemet elvesztettem az elmúlt 2 évből, üzenetek, képek, videók, minden. Ez katasztrófa, rengeteg hasznos és kevésbé hasznos, ám annál vicces dolog ment így a lecsóba. Biztos exportálhattam volna valahogy valamibe (használtam a desktop appot, rettenet volt), de ezt elengedtem. Ha küldtél nekem valamit az utóbbi két évben, küldd el újra! (Balázs írta ezt, amikor letörölte az összes levelét véletlenül, másodszor, nem?)
- + majdnem minden működik: az appok nagyobbik része letöltötte magát ikonilag, így egyszerűen rámentem az appra, ami megnyitotta önönmagát az App Store-ban, get, és kész.
- - testreszabhatóság nevetséges hiánya: ez nyilvánvaló volt, hogy gondjaim lesznek, no de olyat ki hallott már, hogy nem lehet megváltoztatni az üzenethangot sem? (Ezt Regi most mondta.) Ha 10 iPhone-os kap üzeneteket, mindenkinek ugyanúgy rezeg és zizeg? Milyen ez már? De nem is ez a legfájóbb (hanem a herecsavarodás), hanem hogy egy irtó fontos feature‑t vesztettem el a Garmin Connectből — Androidon minden egyes app értesítését egyesével lehet bekapcsolgatni, pl. hogy a Signal, WhatsApp stb. üzeneteket NE kapjam meg a csuklómon, de pl. az SMS‑t (pl. 2FA-kódok) vagy a BeReal (!!!) értesítéseit igen. Ilyen iOS-en nincs, vagy minden értesítést megkapsz, vagy semmit, a vonatkozó funkció egyszerűen hiányzik az appból. Nonszensz!
- + Bitwarden, Face Unlock stb.: sok dolog sokkal jobban működik, mint korábban Androidon. A Bitwarden (jelszókezelőnek használom) sokkal jobban van integrálva, sokkal gyorsabban kitölt, belép. A Face Unlock tűpontos, gyors, kényelmes. A telefon maga gyorsabb és minőségibb, és nem csak a 3 év különbség miatt.
- - autentikátorok: ezekkel azért elvoltam egy darabig, leginkább MSA‑t használtam sok helyen, a felhőmentés és ‑visszatöltés nekem nem ment, így ezeket hagytam legutoljára. Aztán kb. 1 óra alatt mindent szépen átmozgattam, belépés a weboldalra vagy appba, 2FA kilő, 2FA újra az iPhone-on, és kész. Még így, manuálisan is könnyebb volt, mint amilyennek először látszott. Mondjuk ez nem iOS-migrációs gond, ha más androidos telefonra álltam volna át, és nem tudom átvinni a felhőn keresztül, akkor azzal is szívtam volna.
- + hardver: a kamera nem csak hogy jobb, de mintha nem ugyanaz a kategória lenne, vagy csak én nem tudtam Androiddal fotózni. Az aksi elképesztő, szerintem 2–3 napot is kibírna, nem folyamatosan videózva nyilván. Itt megint nem teljesen fair egy 2019-es telefont egy 2022-essel hasonlítgatni, de hát ez van, én nem versus.com vagyok, ja, de, pont az, csak szubjektíven.
- - játékok és egyebek: annyi, de annyi mindent hagytam hátra, oh, jaj! Most mondjuk pont észrevettem, hogy a kedvenc frozax-os játékaim mégis megvannak iOS-re (Grids of Thermometers, Tents and Trees), talán sikerül majd átmentenem az eredményeimet. De ami tényleg fáj, az a Szózat, amiből nincs olyan mentés, mint az eredeti Wordle-ből (vagy csak én vagyok hülye?).
Itt tartok most, 4. napja almás telefont használván. Viszont Mac-em, na az biztosan nem lesz soha!
Update: tök véletlenül ezt az első iPhone bemutatásának 16. évfordulóján írtam.
On Jan 9, 2007 – Apple CEO Steve Jobs introduces the original iPhone at a Macworld keynote in San Francisco. pic.twitter.com/ZjyzxxxOLy
— World of Engineering (@engineers_feed) January 9, 2023
Vélemény, hozzászólás?