Most írhatnék arról, hogy hason, esetleg kissé spiccesen háton horkolva, egyébként pedig 1–2 óránként egyik, majd másik oldalamon, de nem. Most az ébrenlét és alvás közötti átmenetet veszem górcső alá.
Mint szerintem majdnem mindenkinek, nekem is voltak (vannak) alvással kapcsolatos gondjaim. Nagyon sokszor volt az, hogy hiába voltam álmos, egyszerűen nem tudtam elaludni. Egy időben mindig felébredtem hajnali három körül, ami köztudott, hogy az ördög órája. És hiába volt meg a 6–7 óra alvás, nem éreztem magam kipihentnek. Most leírok pár dolgot, hátha valakinek segít, illetve ahogy azt már korábban is írtam, amennyiben agysérülés miatt elveszíteném a hosszútávú emlékezetetem, akkor is jól jön majd ez nekem. (Mondjuk ez az egész blog leginkább erre jó.)
Mobil — elég jól dokumentált témakör az “ágyban már ne telefonozz”. Hiába van éjszakai mód a mobilomon (este 9 és reggel 7 között), amikor kevesebb a gonosz kék fény, mégis sokszor okoz ez álmatlanságot. Ami nekem bejött: csak rettentő unalmas kontentet fogyasztok vagy appokat használok (pl. Duolingo), de leginkább az, hogy este 11 után már nem veszem elő a telefont. Mivel az új OnePlus 7T Pro McLaren-em (reklám helye) beállítás szerint 22:55-kor automatikusan kikapcsol, ez eléggé jól megy mostanában.
Könyv — rám fantasztikusan hat a papírkönyv: elég néhány oldal este, vízszintes helyzetben, és már esik is a homlokomra. Persze amikor az ember Walter Isaacsontól olvassa a Leonardo da Vincit (1’000+ oldal, hard cover), akkor ez veszélyes lehet, viszont nagyon jól lelassít, felkészít az alvásra. A papírkönyv hátránya, hogy fény nélkül elég nehéz olvasni, fénnyel meg az ember párja nem tud aludni, de erre nekem van megoldásom: Regi vett nekem másodkézből egy könyvre rögzíthető mini olvasólámpát. Ami szintén hasznos: lehetőleg ne Dan Brown legyen az esti mese, mert az eléggé felnyomja az ember vérnyomását, helyette én például nagyon jó eredményeket értem el Nádas Péter Világló részletek c. eposzával (ami egyike azon könyveknek, amiket az utóbbi időben félbehagytam). Rettentő unalmas, főleg, ha az ember az adott témakört (pl. II. VH) már eléggé kimerítően átolvasta.
Ami szintén nagyon bejött nekem, az a PocketBook. Regi vett nekem egyet nemrég, háttérvilágítósat, így este is használható. Érzetre ugyanolyan, mint egy papírkönyv, nem izgatja fel se a szemet, se a lelket, és adja a könyves élményt teljesen. Mostanában rászoktam arra, hogy a megvett vagy ajándékba kapott könyvet inkább letöltöm, és így olvasom el, mert annyival kényelmesebb.
Mantra — szerintem már vagy 2–3 éve minden este lámpaoltás (és olvasás) után majdnem mindig ugyanazt “csinálom”. Ekkortájt egyik este nem tudtam elaludni, és eszembe jutott — mi más? — a 2010-es BL-döntő, és a kedvenc csapatom, az Internazionale. Megpróbáltam felidézni a kezdőcsapatot, hogy kik és milyen formációban játszottak. Ez a komoly fejtörés annyira jól elfárasztott, hogy pár perc alatt elaludtam. Miért jó ez? Mert ha erre koncentrálsz, minden egyéb hülyeség háttérbe szorul, nem pörögsz az elfelejtett dolgokon, meg hogy mi lesz majd holnap vagy a következő munkanapon (megtörtént eset, 100x).
Ezt annyival egészítettem ki a következő években, hogy először szépen elmondom az Aranycsapat összeállítását, aztán a 2010-es Intert, végül pedig a 2017-ben és 2018-ban a szintén BL-döntőt nyerő Real Madrid kezdőjét, ami egészen utánozhatatlan módon teljesen megegyezik mindkét döntő során.
Aki továbbra is álmatlanságban szenved, az olvassa el ezt a bejegyzést háromszor egymás után!
Vélemény, hozzászólás?