Tavaly (ha valaki ezt már nem 2019-ben olvassa: 2018-ban) a szép és nagy teraszunkon elkezdtünk paradicsomot termeszteni. Nem nagyban, de ha jól emlékszem, két tővel indítottuk meg az őstermelőséget. Elég jól sikerült, volt saját parink, ha nem is sok.
A nagy sikerre való tekintettel idén úgy döntöttem, hogy megtriplázom a termelőterületet. Először is, fogtam a tujáinkat, amik egyébként is már halálukon voltak, és kivágtam őket. Maradt utánuk némi savanyú föld, meg három hatalmas erkélyláda. A földet apránként (hogy ne jelentsenek fel a szomszédok) a biotárolóba vittem.
A ládákat vegyesen zöldség- és paradicsombarát földdel töltöttem fel, a tetejére raktam egy réteg mulcsot (túlárazott hipszter faforgács), aztán látván, hogy van még hely földnek, még egy adag földet, és még egy réteg mulcsot. Valószínűleg ez nyerő ötletnek bizonyult, mert a tavalyi kiszáradásos tragédia idén nem történt meg.
Ezt követően vártam. Már január volt, és én már teljesen be voltam sózva. Talán februárig bírtam, és egy teljesen megmagyarázhatatlan okból kifolyólag vettem két tő beltéri paradicsomot, amik lószteroidok segítségével voltak annyira feltúrbózva, hogy fejenként fél-fél kiló paradicsom már lógótt rajtuk, pedig nem voltak 20 centinél magasabbak. Ezeket szépen kiültettem, és gyönyörűen fejlődtek abban a két napban, amíg nem jött egy hidegebb este, és teljesen elfagytak, meghóttak.
Ez volt a főpróba!
Ezt követően rámentem a Coop Bau & Hobby kertrészlegére, és hetente néztem, hogy jött‑e már a kiültethetős, megnövős paradicsom. Ők nem hülyék, így se februárban, se márciusban nem jöttek elő ezzel a fajtával, egészen áprilisig kellett várni. Akkor több turnusban háromfélét szereztem be, ebből egy volt a normális pari, egy a bio koktélos, a maradék pedig a főző-féle fajta. Ezen jövőre majd csiszolok. Tanulván szintén a tavalyi esetből, amikor a paradicsomok a sóhajtásra is derékszögben megdőltek, vettem karókat is, és nagyjából annyi zsineggel kötöttem fel- és alá a növényeket, amennyi kétszer átéri a Földet az Egyenlítő körül. Biztosra mentem.
Megnéztem egy videót a YouTube-on, ami arról szólt, hogyan kell a paradicsomokat megnyesni meg levágni a felesleges hajtásokat. Mivel ezt barbárságnak tartottam, hagytam őket, hagy burjánozzanak csak kedvükre. Kémiai segítséget is nyújtottam nekik ehhez, vannak ilyen paradicsomot érlelő golyócskák, azokat adtam nekik tövenként vagy hármat. Itt nálam nem lesz éhezés a tápanyagok és nyomelemek után!
Hogy az öntözés is jól menjen, a meglevő tízliteres locsoló mellé Regi a lakótelepi Vaterán (mondtam már, hogy van ilyen Freilager App, ami egy Allthings-instancia?) behúzott negyedáron egy slagot és egy konyhai csapos konvertert, amihez már csak egy másik konvertert kellett vennem, és már ment is a locsolás. Csak a terasz feléig, mert a slag 5 méter. Nem baj!
A paradicsomok nőttek. Néztem a pedigréjüket, az volt ráírva, hogy 1,5–1,8 méter, de ennek nyilván nem hittem. Aztán még tovább nőttek, szó szerint a fejünkre nőttek. Ha egy hirtelen vihar nem töri le a legmagasabb hajtást, simán két és fél méterre is felkúszott vón. Ez természetesen azt jelentette, hogy a karóim túl kicsinek bizonyultak, így jövőre ezt is másképp fogom csinálni. Már most látom magam előtt a karókból és egyéb pálcákból összeeszkábált paradicsomkerítést — mit kerítést?!lugast! — , ami majd tartja a 2020-as évfolyam növendékeit.
Fast forward, július végén kezdődött a szüret, és egészen novemberig (!) tartott. Az egyik legtermékenyebb nap augusztus 10‑e volt, amikor majdnem 4 kilót szedtünk le (ld. lenti kép), aztán ezt überelte augusztus 17‑e, amikor 5 kiló lett az eredmény.
Novemberben bezárt a bazár, leszedtem a maradékot, aztán levágtam az összes növényt is, és mentek a komposztba. Ekkor kb. 1 kiló zöld paradicsomom is lett, amit ecetes vízben némi fűszerezéssel (jövőre kevesebb bors kell!) eltéve igazi savanyúság-kuriózum lett.
Nagyon köszönöm családom támogatását az egész év során, hogy nagyjából nettó 50 munkaóra befektetésével sikerült 40 frank értékű paradicsomot termelni.
Vélemény, hozzászólás?