1.) Tandíj
Eszembe jutott pár algondolat a tandíjjal kapcsolatban. Például az, hogy milyen furcsa az egyetemisták demonstrációja a tandíj ellen. Egyrészt alapesetben (ez Magyarországon már nem feltétlenül igaz sajnos) ez őket vajmi kevéssé érintheti, hiszen az ilyen változtatások felmenő rendszerben kerülnek bevezetésre, ergó nekik hót mindegy. Ez igazából csak azoknak rossz, akik utánuk jönnek. Kik jönnek utánuk? A feltörekvő ifjúság, a konkurencia. Tehát igazából a hallgatói demonstráció azért fura egy állatfaj, mert saját maguk (a mostani hallgatók) ellen szól.
Persze ez nem ilyen egyszerű. Ezen már akkortájt gondolkodtam, amikor még nagyban HK‑s (HÖK-ös) voltam a világhírű Műegyetem zászlóshajó Villanykarán. És arra jöttem rá (többek közt), hogy én például azért tüntetek a tandíj ellen, mert amikor gimnazista voltam, hasonló esetben nyilván jól esett volna, ha az akkori egyetemisták tüntetnek a tandíj ellen. A kis hülye gimisek (szakközepesek) értelemszerűen nem látják át ezeket a dolgokat, 12. (4., 8.) évfolyam előtt a diákok 90%-a egyáltalán nem foglalkozik ilyen, egyébként fontos témákkal.
Ami a furcsa az egészben, hogy mintha ez az egész előre gondolkodás és önzetlenség mintha az egyetemmel veszne ki az emberekből. Utána nincs már semmi ilyesmi. A rendőrök tiltakoznak azért, hogy milyen feltételek mellett kezdenek dolgozni a következő rendőrök? Nem, helyette azzal foglalkoznak — teljesen jogosan — , hogy miket ígértek meg nekik anno, és miket próbálnak elvenni tőlük most.
Még egy utolsó algondolatocska. Egy általam igen tisztelt egykori hallgatótársam (és milyen kicsi a világ, mostani kollégám) mondotta volt egykoron, hogy a magyar felsőoktatásnak nem az a gondja, hogy alulfinanszírozott. Épp ellenkezőleg: túlfinanszírozott. Aki pár hétnél többet töltött el bármely magyar főiskolán vagy egyetemen, szerintem kapásból fel tudna sorolni nem egy, nem két olyan területet, ahol nem szivárog, hanem egyenesen ömlik a pénz kifelé. Hogy mást ne mondjak, egy személyes példa: pályázatok. Még első- vagy másodévben dolgoztam egy laborban, persze nem kell komoly szellemi erőfeszítésre gondolni, gépeket installáltunk, kábeleztünk, ilyenek. Pénzt akkor nem kaptunk, csak néhány hónappal később. Alá kellett írni néhány papírt, aztán valamilyen pályázattal kapcsolatos pénzből kaptunk néhány tízezer forintot, talán mint ösztöndíj. Annyi közöm nem volt a témához, hogy azt sem értettem, mi a pályázat címe. Így megy ez.
A személyes véleményem egyébként az, hogy a tandíj jó dolog, mert amit pénzért veszel, azt jobban megbecsülöd; illetve ahol pénzes vásárló vagy, jobban megbecsülnek. De ez így, ebben a formában, ebben az országban nem működhet. Tehát elmegy Orbán Viktor, Hoffmann Rózsa és a többi szerencsétlen neuroszifiliszes politikusunk a … most majdnem írtam valami csúf káromkodást, de visszafogtam magam. Szóval elmennek ők mind a picsába.
2.) Előadások színvonala
Néhány napja két volt évfolyamtársam beszélgetett facebookon ebben a témában. Én egy lényegre törő hozzászólással próbáltam emelni a vita színvonalát.
Ezzel kapcsolatban megest csak két algondolat. Egyrészt szerintem az előadások nagyon nagy része mind szar volt, élvezhetetlen, követhetetlen, értelmetlen; illetve ezek felváltva, sőt, néha egyszerre is. Nem véletlenül aludtam én el minden áldott nap órán, pedig akkor hol volt még Kata, hol volt még Zizi. (Csak Warcraft 3 volt, online.) Ahogy én nem tanultam meg prezentálni — előadás = prezentáció, csak több a slide, és hosszabb az egész — sem általánosban, sem középiskolában, sem az egyetemen, úgy nem tanult meg szinte egyetlen tanár se. Rémes. És mindezt a fent nevezett, nevében igen erős intézményben. Tényleg rémes.
Aztán persze volt szerencsém más egyetemet is kipróbálni, ami még mindig igen patinásnak mondható. Ez volt a BMF, később Óbudai Egyetem. Nos, akiket már a BME-re se vettek fel tanárnak, azok mentek a BMF-re. Atya ég, hogy ott szombatonként (!) mennyi minősíthetetlenül szar előadáson voltam. És még fizettem is. Dettó rémes.
Második — záró — algondolat: kövezzen meg minden volt évfolyam‑, szak‑, kar- és egyetemtársam, de nem az előadások színvonalával volt a legnagyobb gond. Szar — szar, az egy dolog, attól még a tartalom maga, illetve a jegyzet lehetővé tehetik azt, hogy az ember hasznos dolgokat tanuljon. De nem, egyszerűen nem. Semmit, egyszerűen semmit nem tanultam a BME‑n, amit a mostani munkámban hasznosítani tudnék. Programozni nem tanítottak meg, amit magamtól tanultam, az meg elég volt arra, amire anno használtam. A mérnöki alapokkal kitörölhetem, a szemléletmódot szintén nem ott szereztem. A végtelen elméleti tárgy mindegyike használhatatlan, a gyakorlati tárgyak talán még inkább. Alig tudom elhinni, hogy szakirányon (!) az IP-fejléc mezőit tanultuk, papíron (!) kellett visszaadni a tanultakat a ZH‑n. Egyszerűen elképesztő.
A sok hülyeség helyett inkább tanultam/tanítottak volna meg
- angolul,
- prezentálni,
- dokumentálni,
- új rendszereket megérteni,
- csapatban dolgozni,
- gondolkodni,
- kommunikálni (!).
A diplomámat egészen az első (IBM) és a második (E&Y) munkahelyemig tudtam bármire is használni (ún. virítani), azóta semmi. Persze nyilván én vagyok a hülye, hogy nem lettem tervezőmérnök, hiszen az MSc az így meg úgy …
Egy időben úgy gondoltam, hogy az egyetem elvégzése, a diploma megszerzése, az olyan, mint a magasugrás. A BME mondjuk a két méter (ill. esetemben, mivel igazi sportemberről van szó, legyen 110 cm), a BMF meg egy gőzölgő lócitrom. Minél erősebb egyetemet végez el az ember, annál jobban bizonyítja azt, hogy ő jó az adott szakmában. Attól, mert Javier Sotomayor átlép egy Lego-kerítést, még lehet, hogy ő a világ legjobb magasugrója. Remélem, érthető az analógia.
Sajnos most úgy gondolkodom, hogy aki az egyetemen sikeres, az arra jó, hogy az egyetemen taníthasson. Van kivétel, én is ismerek nem egy ilyen embert, de attól még rosszabb pillanataimban ezt gondolom. Csúnya, rossz gondolat.
Lehet, hogy túl messzire sodort a végzettségemtől az ár? Business Analystként nem érzem ezt, ha mondjuk hentes-szobafestő lennék, akkor befognám a számat.
Szóval csak ennyit akartam írni a felsőoktatásról ezen a havas hétfői éjszakán.
Vélemény, hozzászólás?