Mivel sehol eddig nem találtam egy összefoglalót arról, hogy gyakorlatilag mit csináljon az ember, ha netán pénztártag szeretne maradni, gondoltam, írok egyet. Saját tapasztalatok, politikailag inkorrekt tartalom, 18-as karika. Senki se olvasson tovább!
Hol?
Az ONYF oldalán lehet ügyfélszolgálatokat keresni, ami fontos: bárki bármelyik irodában elintézheti a nyilatkozattételt, nem kell a lakhely szerinti irodába menni! (Budapesten egyébként három hely van: VIII. ker., Fiumei út 19/a., XIII. ker., Váci út 73.; XIII. ker., Visegrádi u. 49.)
Mikor?
Minél előbb, mert 2011. január 31. (illetve nagyon indokolt esetben február vége) a határidő. Nyitvatartási időket érdemes megint csak az ONYF oldalán keresgélni, ahol én voltam (Váci út 73.), ott fél 8‑tól vannak nyitva (két ünnep között pedig fél 7‑től voltak).
Egyébként nem kell megijedni a sortól, én 20 embert kaptam magam elé, és bruttó egy óra alatt végeztem. Többek elmondása szerint ez az idő inkább még ennél is kevesebb szokott lenni, kis szerencsével 30 perc alatt is megúszható.
Mi kell hozzá?
TAJ-kártya, személyi igazolvány (/útlevél/jogosítvány), lakcímkártya. Tőlem nem kértek tagsági okiratot, tagsági számot, csak a magánnyugdíjpénztár nevét kellett tudnom.
Hogyan?
Ez is irodáról irodára eltérhet, de alapvetően így néz ki a folyamat:
- bemész az ügyfélszolgálatra;
- kérsz formanyomtatványt*, amit három példányban adnak oda neked (az a pontos neve, hogy “Nyilatkozat a magán-nyugdíjpénztár tagsági jogviszony fenntartásáról”; és én nem találtam meg az ONYF oldalán sehol sem);
- kitöltöd mindegyik példány “tetejét”, egészen az aláírásig (aláírni már az ügyintézőnél kell), amit beírsz: név, lakcím, TAJ-szám, pénztár neve;
- kérsz sorszámot (lehet, hogy máshol a formanyomtatványt és a sorszámot egyszerre adják);
- türelmesen várakozol;
- szólítanak, odamész az ablakhoz/pulthoz, odaadod a papírokat, a fent felsorolt igazolványokat;
- a néni (mindig néni) kitölti a hiányzó dolgokat, ellenőrzi az adataidat;
- aláírod mindhárom példányt;
- a néni is aláírja, még egy nénivel aláiratja, majd addig pecsétel, amíg van fehér felület a papíron;
- megtartanak két példányt, visszaadnak egyet, plusz én még kaptam egy fénymásolatot is;
- a fénymásolatot öt (munka?)napon belül leadod a munkáltatódnak.
Aztán eltelik 30–40 év, “nyugdíjba mész”, és kapod a nyugdíjadat a magán- és (ha van) az önkéntes-nyugdíjpéntáradtól.
Ennyi.
Annyi befolyásolást még megengednék magamnak, hogy a sorbanállás/ügyintézés ne riasszon el senkit. Ha egy egész (szabad)nap rá is megy, akkor se. Szerintem ne ezen múljon a döntés!
*: a Stabilitás feltett egy nyilatkozatmintát, amit akár otthon is ki lehet nyomtatni (3 példány, ugye), kitölteni az aláírásig, és akkor további 1..5 perc spórolható. Megtalálható itt: nyilatkozat.
11 hozzászólás a(z) “Magánnyugdíjpénztáras összefoglaló (UPDATED)” bejegyzéshez
Laci, mit csináljak, nincs a honlapon Pest megyei :)
dzsozy, sajnos ceglédre kell utaznod :)
Nekem azt mondta a néni, hogy teljesen mindegy, hogy hova megyek, nem kell a lakhely szerinti igazgatóságra mennem. Bár a hölgy tájékozottsága kicsit hiányosnak tűnt. De szerdán kiderítem, hogy ez igaz‑e a gyakorlatban.
Nos, hogy hova is kell menni:
Az Mpt. 24. § (10) és 123. § (6) bekezdése szerint a magán-nyugdíjpénztári tagnak a magánnyugdíjrendszerben fennálló tagsági jogviszonya fenntartásának szándékáról 2011. január 31. napjáig — személyazonosságának ellenőrzése céljából — személyesen kell nyilatkoznia bármely nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál vagy a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál, illetve az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságnál.
(Forrás: http://www.onyf.hu/index.php?module=news&action=show&nid=8183&root=ONYF&rand=2674f43d9fb9fd37d7e7ee89522f8dc4)
Ebben a kis idézetben felfedezhető a BÁRMELY szócska, ami alapján én arra gondolok, hogy nem a lakhely szerinti hivatalba kell elmenni.
De azért attól óvva intenék mindenki, hogy bármit elhiggyen bármilyen hivatalnak!
Itt azt mondja, hogy a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság (XIII. Váci út 73.) fél nyolckor nyit, nem fél hétkor: http://www.onyf.hu/?module=institutes&action=institute&iid=49
Na, voltam az iment. 7:30-ra ertem oda a Vaci uti kirendeltsegbe, 7:55-re vegeztunk is. Kb. tizen voltak elottem, es minden ugy tortent, ahogy Laci leirta.
Koszi az utmutatot!
köszi, update-eltem megest a posztot. valahol találtam egy még faszább leírást, de most nincs meg, mondjuk ott is ugyanez van.
ja, és kiraktam egy linket a stabilitás nyilatkozatmintájára.
az mynp‑k végre csináltak fasszentos kalkulátort:
http://tajekozodjon.com/nyugdijkalkulator/
szóval legkésőbb jan31-ig be kell mennem ezt elintézni? később már nem lesz lehetőségem?
fentebbi kalkulátor alapján
tiszta tb 80e, vegyes tb-mnyp(8%) 105e, vegyes mnyp(10%) 75e
na most mi légyen?
az biztos itt kell még megtakarítani másként is, egyikből sem fogok venni húst:)
rádióban-tévében is hallottam ugyanezt, itt találtam a neten számokat.
a lényeg: jelenleg az eltartó-nyugdíjas arány kb. 57:37, azaz egy nyugdíjasra 1,5 dolgozó ember jut. 40 év múlva optimista (azzal számolnak, hogy nő a foglalkoztatás aránya, azaz az aktív népesség nagyobb százaléka fog — fehéren — dolgozni) becslés szerint 67:81 (!) lesz, azaz egy nyugdíjast 0,8 dolgozó fog eltartani. (ha pedig a jelenlegi foglalkoztatottsággal számolunk, akkor a helyzet még rosszabb, 0,7 eltartó jön ki.)
mindent összegezve: akkor, amikor mi állami nyugdíjat kapnánk, ugyanennyi vagy talán egy kicsivel több ember által befizetett nyugdíj
járulékadó több mint kétszer annyi nyugdíjast fog eltartani. ha a rendszer alapjaiban nem változik, akkor azt a számot, amit mindenki lát a tiszta TB‑s oszlopban, nyugodtan el lehet osztani kettővel, az reálisabb…