Reggel korán keltem, mert sajnos nem bírtam ki sokáig, és már 10-kor lefeküdtem. Így aztán még mindig egy kicsit elcsúszva, 5:45-kor ébredtem, sebaj. Időben útnak indultam az iroda felé, ami elvileg 10 perc gyalog, de persze egy kicsit elnéztem egy utcát, és a Rue Saint-Jean-on mentem be a Côte d’Abraham helyett, micsoda blőd hiba! Így is fél órával hamarabb érkeztem, mint kellett volna, így viszont volt lehetőségem feltérképezni a környéket. Találtam Subway‑t, de zárva volt, aztán találtam Starbucks-ot, azzal már szerencsém volt, így tejeskávé-duplacsokis süti menüt reggeliztem. Aztán szépen beértem, és bemutattak rengeteg embernek, ami a jövőre tekintettel is hasznos, előbb-utóbb mindenkivel fogok együtt dolgozni. (Így legalább már előre tudják, hogy a Laszlo az a jóképű kelet-európai gyerek BKV‑s ingben.) A délelőtt eseményekkel telve gyorsan eltelt, aztán elmentünk ebédelni egy közeli kifőzdébe, ahol először csapott arcon a relatív drágaság. Azért relatív, mert vannak dolgok, amik érthetetlenül drágák (pl. ez az ebéd: C$13-ért egy pici leves, fél adag tészta, és egy ásványvíz), viszont egy csomó minden meg olcsó, pl. autók, helyi “Sziget” hetijegy, meg az ilyen hétköznapi dolgok.
A délután hasonló szellemben telt, aztán egyszercsak vége lett a munkanapnak, és mindenki szépen hazament. Én rutinosan még betértem a Subway-be, ahol 5 dolcsiért kaptam egy 12″-es szendót, ami egyrészt olcsó, másrészt a kiszolgáló csaj nagyot nézett, amikor 30-asat kértem… Aztán irány a hotel, és kis erőgyűjtés után nekivágtam az első városnézésemnek. Először elsétáltam a kongresszusi központ mellett, aztán láttam a parlamentet, majd bementem a régi városrészbe. Itt megtaláltam a kvebeki “Váci utcát”, de nincs Springfield sajnos. (Balázs, pedig simán check-in-eltem volna a kedvedért.) Az út végén elértem a domb tetején egy szép nagy kastélyt (?), aztán a folyót, ahol úgy gondoltam, jó ötlet, ha nyugatnak indulok, és megkerülöm a hegyet. Két kilométer után feladtam, valószínűleg előbb értem volna Los Angelesbe, mint a hotelhez. Szóval vissza az egész, és a már jól bevált utat követve hazaindultam — volna, mert az egyik téren nagy csoportosulásba ütköztem. Eric, az utcai előadóművész nagy bemutatót tartott éppen, majd ha lesz időm, összevágom a videókat, volt tűznyelés, zsonglőrködés, minden. Aztán már tényleg hazaértem. Van spa meg gym, lehet, hogy valamikor lenézek. Szerdán lesz egy közös vacsi, pénteken meg egy barbecue party, valamikorra ígértek terepen mountain bike-ozást, szóval lesz programom jócskán.
És a végére néhány érdekesség, amik között van, ami talán igaz is.
- Quebecben az autók 70%-a automata sebességváltós.
- Quebecben vannak olyan pénztárgépek, amik automatikusan adják vissza az aprót, és amikor ezen elcsodálkozol, akkor a pénztáros azt mondja, hogy “cool, eh”.
- Quebecben nem látni olyan kihívó autókat, mint nálunk.
- Quebecben ötször annyi az utcai zenész, mint a hajléktalan.
- Quebec lakossága [fő, 2006-ban] szorozva területével [km2] szorozva π‑vel szorozva 51,6521342-vel, ez pont az én telefonszámom.
- Quebecben a motorok rendszáma 6 számjegy.
- Quebec az egyetlen olyan kanadai tartomány, ahol több a francia, mint az angol anyanyelvű.
- Quebecben a kollégám szerint tavaly kevés hó esett. Nem volt több szumma két méternél. (Az átlag négy, de emlékszik hat méternyi hóra is. Van egy lefordíthatatlan francia szavuk, amit arra a hófalra használnak, amit a hókotró állít. Nem mondtam el neki, hogy nálunk akkor is megáll az élet, ha öt centi hó leesik.)
Vélemény, hozzászólás?