Mint ahogy ez a címből következik (mindig rakok évszámot zárójelbe, ha filmről van szó), egy ilyen filmkritika vagy ‑bemutató következik. Fura ez a “… 2020 (2020)”, de hát a naming convention az naming convention.
Tegnap kijött a Death to 2020 Netflix-en, és mi rögvest meg is tekintettük melegében. Szeretjük a Black Mirrort, így amikor hallottuk, hogy az alkotók csinálnak egy ilyen mockumentary‑t (áldokumentumfilmet), tudtuk, hogy ezt látnunk kell.
Röviden: ez a film fantaszikusan vicces. Igen, erőltetett sokszor; igen, sok baromság van benne; igen, sok újdonság meg nincsen; de maga a koncepció és a megvalósítás is nagyon jól sikerült (főleg figyelembe véve, hogy novemberben forgatták, mindenkivel csak egy napot töltve). Az elejétől egészen a George Floydot bemutató részig folyamatosan nevettünk, utána SLJ jól átkötötte a szomorkás részt a viccesbe, és utána megint nagyon sokat derültünk. Néha kicsit leült, néha kicsit érthetetlen volt így nem angol( anyanyelvű)ként, de 95%-ban élvezhető, élvezetes és humoros volt.
A végefelé van egy jelenet, amit nem szeretnék lelőni, mert az elejétől nagyon jól fel volt építve. Pyrex Flask (Samson Kayo) beszél a vakcináról, és közben mindenféle bejátszások vannak. Nos, én itt sírtam, háromszor néztük vissza, utána meg ma reggel is megnéztem még ezt vagy tízszer, én filmen vagy sorozaton még életemben nem nevettem ennyit. Biztos tirpák vagyok, hogy pont ezen és pont ennyit, de vállalom. Az orrszarvús részen már az Ace Ventura 2‑ben is sírtam egyébként, ez nálam biztos valami genetikai dolog.
Még két dologról szeretnék írni (azt leszámítva, hogy tényleg mindenki nézze meg ezt a filmet, aki szeretne nevetni):
- Olvastunk pár review‑t a filmről, amik meglehetősen negatívak, sokan írják, hogy kiszámítható, jobb az alkotók Wipe-sorozata, kiábrándító, csalódás stb. Erről beszélgettünk Regivel, és arra jutottunk, hogy teljesen más nekünk megnézni egy ilyen alkotást, mint olyanoknak, akik rendszeresen (ld. Weekly Wipe, Antiviral Wipe) tudnak hasonló szatírákat élvezni. Semmi újdonság nem volt, de a karakterek, akiket kitaláltak, a színészek, akiket felkértek, és az egészet átható angol humor nagyot ütött nekünk / rajtunk / belénk / ránk. Lehet, hogy a 60 millió angolnak ez elcsépelt, a 330 millió amerikainak meg talán kicsit nehezen érthető vagy befogadható, de a maradék nagyjából másfél milliárd angolul értő embernek jó szórakozás lehet. (Plusz még a feliratok és szinkronok révén többeknek.)
- Kicsit ilyen Little Britain-érzésem volt, hogy egy csomó téma érzékeny, és hogy szabad‑e ezen nevetni, vagy ha nevetek is, szabad‑e arról beszélnem, hogy én ezen nevettem, és hogy mennyire tetszett. Szerintem szabad. Nagyon PC-sen nézve sem láttam túl sok sértő dolgot, max. amikor direktbe Trumpnak és Johnsonnak szólnak be, no de ezt ki kell bírni. Egyébként pedig nem akarok mindig önmagammal meghasonulni, hogy valamin tavaly nevettem, idén pedig már offenzív, akkor elnézést kérek érte. Nem. Ez egy vicces film, a Little Britain pedig egy (már anno is) írtó prosztó sorozat, de engedtessék meg, hogy az ember az ilyeneken (is) szórakozhasson kicsit. Mindenkit tisztelek, és senkit sem szeretnék megbántani, tiszta a lelkem, mint egy bárány bundája egy alapos gyapjúprogram után. Peace!
Jó szórakozást!
Vélemény, hozzászólás?