Szerdánként szokott lenni epamos sörözés a Turbinenbräunál (van egy sörük, aminek az a neve, hogy Sprint!), és akkora partyarc vagyok, hogy közel két év alatt összesen egyszer voltam. Pont ezért is emlékezetes alkalom volt ez, erről szeretnék most kicsit mesélni.
Találkoztam ott egy kedves ismerősömmel, sőt, kollégámmal, akivel még otthonról ismerjük egymást. Nevezzük mondjuk Krisztiánnak, mert nehezebb lenne mindig úgy hivatkozni rá, hogy az egyik barátom, aki szintén epamos, és még Pesten dolgoztunk együtt. Szóval Krisztiánnal beszélgettem, éppen meséltem neki valamit, és én mocsok azt találtam mondani, hogy:
Jönnek át hozzánk a Brünhildáék.
(A történetben innentől kezdve szereplő neveket megváltoztattam.)
Krisztián arca elsötétült kicsit.
Brünhildáék.
Mondta lassan, tagolva.
Igen, tudod, a Brünhildáék.
Mondtam én. Fontos, hogy mindketten értsük, hogy miről is van szó, ugye.
Brünhildáék.
Ismételte. Ezzel el is voltunk így egy darabig, közben Brünhildáék is hozzánk csapódtak, és bizonyára igen érdekesnek találták, hogy látogatásuk ennyire központi helyet foglal el a beszélgetésünkben. Végül számomra is kiderült, hogy mi volt Krisztián problémája: a névelő!
Kelet-Magyarországon nőtt fel, és mint mondta, őt nagyon zavarja az, ha valaki kiteszi a névelőt a személynév elé. És bizonyos esetekben ezt szóvá is szokta tenni, ekkor pont engem tisztelt meg ezzel. Ezen is egy kicsit vitatkozgattunk, próbáltam magyarázni, hogy szerintem így hangzik jól, kijelölöm, hogy milyen Brünhildáékról van szó, jó oda az a névelő, elfér. Szerinte meg nem hangzik jól, és nem kell kitenni, hát ne is tegye ki az ember, spóroljon vele, aztán esténként be lehet rakni a párnába azt a több tucat ki nem mondott a‑t és az‑t.
Másnap kicsit utánaolvastam és több érdekes cikket is találtam a témában (pl. ezt). Az az közös megállapítás, hogy írásban általában nem szoktuk kirakni, de ott is megengedhető lehet, illetve a hétköznapi beszélgetésekben (sajnos?) gyakori. Kicsit még gondolkodtam rajta, majd úgy döntöttem, hogy kipróbálok valamit.
Az volt a nagy ötlet, hogy elkezdem figyelni, ki hogyan beszél, mikor rakják vagy éppen nem rakják ki a névelőt a személynév elé. Lehet, hogy túl sok budapestivel vagyok körülvéve, de elvétve találkoztam olyannal, aki figyelt volna az elvileg helyes névelő (nem)használatra. Aztán kicsit továbbvittem a kísérletet, és megpróbáltam elhagyni az általam előszeretettel használt névelőket. Először nagyon furcsa volt, kényelmetlen, megakasztotta néha a beszédemet. Az is előfordult, hogy a túlzott odafigyelés miatt olyankor sem használtam névelőt, amikor kellett volna, például köznevek előtt. Az is érdekes volt, hogy amióta elkezdtem “helyesen” beszélni, fokozatosan eljutottam arra a szintre, hogy nekem is bántotta a fülemet a Béla és az Elvira. Beszámoltam másoknak is ezen experimentről, és volt, aki hasonlóan (hülyén?) kezdett viselkedni, és egy idő után őt is zavarta a sok felesleges névelő, pedig korábban évtizedekig ez fel sem tűnt neki.
Itt tartok most. Nem rakok ki névelőt a személynevek elé, és ezt büszkén felvállalom. Ha valaki mégis elkapna, hogy “a Brünhildáék”-oztam, nyugodtan szóljon!
Vélemény, hozzászólás?