Na jó, igazából hat éj (vasárnaptól szombatig), de ez így viccesebben hangzik.
A meccsről már írtam a minap, inkább az egyéb benyomásaimat osztom meg népes olvasótáborom legkitartóbb kemény magjával.

A város
Kijev tiszta Budapest. (Nem véletlenül testvérvárosok.) Jártamban-keltemben otthon éreztem magam, hol Lágymányos Újbuda, hol a Váci utca, hol pedig Józsefváros legszebb házai jöttek velem szembe. Vannak Ladák, Ikarus buszok és panelházak minden mennyiségben, illetve ugyanazok a rosszarcú gengszterek egy fokkal jobb és három árnyalattal sötétebb (fekete) kocsikban. Például láttam SOKOL rendszámú Lexust, hoppá.

A kijevi Dunát arrafelé Dnyepernek hívják, illetve ukránul Dnipro (Дніпро) a neve. Erről jut eszembe, hogy mennyire király dolog már ez a cirill ábécé! Koromnál fogva én már kimaradtam az orosz nyelvoktatásból, így aztán nem is tanultam meg ezeket az érdekes kriksz-krakszokat, csak odáig jutottam, hogy a KAMA3 az KAMAZ. Regi is előrébb járt már nálam e témában, például az ő nevéhez köthető az ún. KEMOTOX-szabály: a KEMOTOX szóban csak olyan betűk vannak, amik a latin és a cirill ábécében megegyeznek. Ez egy annyira jó szabály, hogy még kivétel is van hozzá: az X, ami — a szabályalkotó szerint — “a megjegyzést segíti”. Szóval végre találtam egy olyan nyelvet, aminek a tanulását nem hátráltatják gimnáziumi lelki sérülések, és tiszta lappal indulva gyors sikerrel kecsegtet. Így hát minden nap tanultam egy-egy új szót, és egy vagy több betűt. A hét végére már az ábécé kétharmadát magamévá tettem, illetve képes voltam az alábbi mondat előállítására: kisasszony, kérek krumplit! (Valami gyevuska dátyem mnye kartosku, gyorsan felejtek.)

Kijev egyébként meglehetősen tiszta, szép és hatalmas város. Az egy hét alatt kb. 2 óra városnézésre volt idő (péntek este 7 és 9 között), amikor bejártuk például a Khreshchatyk utcát, a … teret és a … parkot. Mindet nagyon ajánlom, főleg ez utóbbi kettőt!

Az emberek
Szerintem nagyon barátságosak, kedvesek, segítőkészek és vendégszeretőek. Nem raboltak ki, láttam Julija Timosenko (Ю́лія Тимоше́нко!) szimpátiatüntetést, nyelvtörvényellenes tüntetést — mit kívánhattam volna még?
Étel-ital
A Kijevben töltött 135 óra alatt mintegy 3,5 kilót híztam (nem mertem mérni, de úgy érzésre ennyi lehet), hála az ukrán reformkonyhának. Az ételek eredetéért egyébként olyan elkeseredett harcot vívnak a szláv népek, mint mi, magyarok, a Nobel-díjasok ügyében. Egyébként az ételek finomak, az éttermek viszonylag drágák (kivéve a kifőzde-jellegű helyeket) — egy főre közepes helyen 25 eurót lehet számolni (italok nélkül).
Első versenyzőnk az ukrán csók, a fedettpályás szívinfarktus koronázatlan királya. Semmi flanc, zsírszalonna vékony szeletekre vágva, hozzá pedig fokhagyma. Kenyérre téve esszük, a zsírt nem lehet átharapni rendesen, így az ember kézzel-lábbal-foggal marcangolja, közben pedig fokhagymát nyel mellé — tipikus első randis kaja!

A borscsot én orosz levesnek ismertem, de több megbízható forrás — pl. ukrán Wikipedia, mindmegette.ua — ukránként tartja számon. Van belőle több verzió, én a céklás vöröset próbáltam. Önmagában fogyasztható, de zsíros tejföllel és fokhagymás olajba tunkolt pampuskával kifejezetten koleszterinbarát is.

Hülye lettem volna Kijevben nem kipróbálni a kijevi csirkét/jércét. Az autentikus ukrán étteremben evett ~ fantasztikus és veszélyes volt, amikor beledöftem a baromfiba a késemet, lávaként robbant ki az olvadt vaj. Aztán egy nappal később véletlenül a menzán is ezt rendeltem, azzal se volt problémám.

Egy másik alkalommal egy sztékházba (Kijevben cirill betűkkel STEAK HAUS‑t vagy HAUZ‑t írnak sok helyen, priceless) voltunk, ahol a házi sörökön kívül a legemlékezetesebb a sült malacfül volt. Ez egy jó kis előétel, talán szójában sütik ki a vékonyan felvágott füleket. Kicsit ropogós, kicsit zsíros, viszont a fülön maradt szőrszálak kiveszik a fogak közül a korábbról ottmaradt ételmaradékokat.

A hetet egy bajor sörházban zártuk, ahol a legérdekesebb kaja a grillezett tyúkszív (nyárs formájában) volt. Nem tudom, hogy ez echte bajor vagy full ukrán, esetleg a kettő szerelemgyereke.

És amit nem hagyhattam ki: a kvasz (квас). Az “ukrán kóla” (többek között) rozskenyérből készül, és annyira finom és frissítő, hogy fogok itthon is csinálni majd. Nem mertem utcai árusok hordójából inni, pedig az lett volna az igazi élmény.

Vélemény, hozzászólás?