Ígérem, most utoljára írom le azt, hogy mekkora király vagyok, de hát mit tegyek, tényleg nagy szó, hogy eltaláltam, hogy 1. ESP, 2. NED, 3. GER. Nem kell gratulálni, tényleg. Király. Van bizonyítékom is.
No, akkor most elég is lesz ennyi önfényezés, térjünk a trágyrgyra.
Ez a VB minden volt, ami csak focival kapcsolatban elképzelhető: izgalmas, unalmas, drámai, vicces, gonosz, alattomos, taktikus, erőszakos, kontrás, letámadós, passzolós, ívelgetős, labdatartós, pontrúgásos, megpattanós, időhúzós, reklamálós, büntetős, kiállítós, leses, és még valószínűleg van pár jelző, amit ide lehetne biggyeszteni. Ha vicces akarnék lenni, akkor azt mondanám, hogy ez az egy hónap pont jó volt arra, hogy kitöltse az űrt a magyar bajnokság szünetében, hehe. Július végén folytatódik a bohózat (ejtsd: NB1), az az igazi foci.
De kanyarodjunk vissza a VB-hez, mert a Föld lakosságának jelentős része van olyan szerencsétlen helyzetben, hogy esélyük sincs a magyar futball követésére (se TV-ben, se a stadionokban). Marad nekik a VB, ugye. Elemezzünk!
Ahogy azt a címben is írtam, egyértelmű, hogy taktikailag miről marad emlékezetes ez a VB: a 4–2‑3–1‑es felállásról (bocs, kapusok, de ti mindig kimaradtok, ld. FourFourTwo, nem pedig OneFourFourTwo). Csak meg kell nézni a három érmes csapat felállását, és látjátok, miről beszélek.
Ezeken az ábrákon az is tök jól látszik, hogy a németek játszották leginkább támadólag, a hollandok védekezőleg, a spanyolok meg olyan aurea mediocritas-jelleggel ezt is, azt is.
Négy
Adva van a klasszikus négy védős felállás, mind a négyen egy vonalban helyezkednek el szépen. A szélsőhátvédek a kívánalmaknak megfelelően alapvonaltól alapvonalig futkorásznak, bár inkább azt mondanám, hogy az egyikük inkább előre, a másikuk inkább hátra játszik. Középen jellemzően rutinos és/vagy összeszokott hátvédek dolgoznak, a magasság annyira nem szempont. Ez jelenleg annyira elterjedt, hogy már szinte unalmas, komolyan mondom, hogy visszasírom a Sebők Vili Matthäus-féle söprögetőket.
Kettő
Két védekező középpályás: a poszt a ’90-es évek találmánya, mindegyikük tiszteletbeli apja Claude Makélélé párizsi lakos. Az itt megforduló játékosok igen széles skálán mozognak, a technikás Schweinsteigertől a böllér van Bommelig van itt minden. Ami számomra furcsa, hogy úgy tűnik, a védekező középpályások sora az, ami a futball evolúciója során egyre inkább hízik. 20 éve még nem volt itt senki, 10 éve követelmény lett egy hosszúlábú labdaszerző/zongoracipelő, most meg már mindenki kettő embert is játszat itt. Ha minden így megy tovább, az évszázad közepére a védősor is elfogy, hogy 8 Vieira Cambiasso-klón szűrhesse az ellenfél támadásait. Szép új világ!
Három
Itt végre van némi változatosság, ahogy azt már fentebb is jeleztem. Középen adva van az ún. irányító, aki kvalitásaitól és a taktikai utasításoktól függően mélységből vagy közvetlenül a tizenhatosnál rohamozva próbálja fazonra szabni csapata támadójátékát. A széleken már érdekesebb a helyzet, itt előfordul csatárból nevelt, védekezésre is alkalmas szélső (Kuyt), egylábú cselgép (Robben), és a spanyoloknál olyan szélső, aki nem is szélső, és nem is a szélen játszik (Iniesta). Ami nekem meglepő volt, hogy a spanyolok csillaga (a másik két csapat trapézba rendezi a középpályásokat) az eredmény szempontjából mennyire sikeres volt a támadóbb (GER) és védekezőbb (NED) szellemű középpályák ellen is. Hiába, tényleg ez az arany középút.
Egy
60 év alatt eljutottunk az öt csatártól egészen az egyig, de volt már olyan, hogy egy se volt (ld. E. Koeman-féle magyar válogatott, csatárunk: Huszti Sz. — no comment). Ami a furcsa, hogy az az egy nem az a hagyományos center, aki odakívánkozna, hanem egy nyikhaj srác, aki oldalvonaltól oldalvonalig kolbászol, visszalép a labdákért, és egy kicsit se magas. Ennek oka valószínűleg az, hogy egy erős, magas, nem annyira technikás (közép)csatár nem vonható be annyira az összejátékba, ha meg csak ívelgetnek neki, akkor semmi értelme a varázslásnak a középpályán. Én mégis azt mondom, hogy ami ide kellene, az valami olyasmi, mint Ibrahimović, még akkor is, ha formán kívül van, eligazolt az Intertől stb. Ibra, továbbra is te vagy az egyik kedvencem, főleg azért, mert látszik az arcodon a futball iránti alázat :)
4–2‑3–1‑szuperválogatott
Csak az érmes csapatokból válogatva, mindenféle komment nélkül, íme:
Casillas — Ramos, Piqué, Mertesacker, Lahm — Alonso, Schweinsteiger — Müller, Sneijder, Robben — Villa
Vélemény, hozzászólás?