Az idei év első felében sokat, utána jóval kevesebbet olvastam, de így is sikerült 12 könyv, havi átlag egy. Amikor január közepén megvolt a 3. könyv, azt hittem, valami durva mennyiséget fogok idén könyvből (is) magamévá tennem, de aztán beindult mindenféle egyéb tevékenység (ezekre majd visszatérek egy másik bejegyzésben), emiatt kevesebb időm maradt.
A szokásos lista:
- január 2.: Agatha Christie: Adventi krimik — karácsonyi ajándék volt, igazi könyv, papíron. Én régen is szívesen olvastam a művésznő könyveit, és ebben sem csalódtam, nem véletlenül adott el több példányt millióban számolva, mint ahány olvasója lesz ennek a blognak valaha.
- január 8.: Kepes András: Két macska voltam — szintén karácsonyra kaptam, de e‑könyvként. Kepes nyilván jól ír, érdekes történetet mesélt el. Bennem egyébként mindig lesz némi ellenérzés azokkal szemben, akik alapvetően újságíróként érkeztek a könyvírásba, ennek nem tudom az okát, de ez tényleg jó könyv volt.
- január 17.: Delia Owens: Ahol a folyami rákok énekelnek — atyaég, micsoda regény ez… Általában nem 68 évesen szokták az emberek megírni az első könyvüket, de ha mégis, az azért nem lesz olyan bestseller, amit majdnem 20 millió példányban adnak el. Ez pedig pont egy ilyen könyv. A lebilincselő nem megfelelő kifejezés, valami olyan elképesztő világot ír le és olyan egyedi módon, hogy az még az olyan, évi akár 12 könyvet is elolvasó szakértőnek is simán belekerül a top 5 legjobb könyvébe, mint én. A végén sírtam, máig emlékszem, ahogy feküdtem a nappaliban a kihúzhatós kanapén, mert én lettem volna a soros az alvásban (ne Médi mellett, ugye), de nem tudtam aludni, és valamikor éjjel fejeztem be. Zseniális.
- február 21.: Stephen King: Tündérmese — combos Stephen King-könyv, már jó rég nem olvastam tőle semmit, pedig az egyik kedvenc szerzőm volt. Megfogott a világ, ez az egész itt is, ott is, kicsit Stranger Things, de azért nagyon King-féle módon. Jó könyv szerintem, a mester szintjén megfelelő iparosmunka, de pont az előző után nyilván annyira nem tetszett, főleg, hogy majdnem 600 oldal.
- március 9.: Jordan Belfort: A Wall Street Farkasa — kegyetlen szarul megírt könyv, de mivel a filmadaptációt nagyon szerettem, el akartam olvasni. Egy beteg ember beteges könyve, ami nyilván olyan, amilyenre számítottam — gyenge.
- március 24.: Lisa Jewell: A föld nyelte el — ez viszont jó könyv, tetszett, de nem az a könnyed esti olvasmány, az biztos. Durva téma jól bemutatva. Ezen is sírhattam volna, de erős maradtam.
- április 25.: Stefano Bottoni: A hatalom megszállottja — szépen bemutatja a tolvaj g. törpét, nem egy olvasmányos kötet, de azért élveztem. A sok szépirodalom közé néha be-becsúszik egy ilyen, és ez pont jó volt áprilisra.
- május 4.: Esther Perel: Affér — a nagyon felkapott szerző második könyvét kezdtem el, mert ennek volt ábécé szerint előbb a címe. Érdekesen szedi össze és mutatja be a megcsalás különféle módjait, mi-hogy-merre, motiváció is, szerintem mindenki olvassa el, megéri.
- július 15.: Vladimir Nabokov: Lolita — nem 40 évesen, két tinilány (és egy harmadik leányzó) apjaként akartam elolvasni. Már több évtizede a listámon volt, tizen- vagy huszonévesen máshogy esett volna ezen átmennem, mint most. Klasszikus, de a nehéz fajta, és nem az olvasmányosság miatt nyilván. Durva téma, és nem is vagyok benne biztos, hogy egy ilyet meg kell vagy meg szabad írni, de most már legalább tudom, hogy mi ez. Újra nem fogom többet olvasni, és abban sem vagyok biztos, hogy a filmet megnézném‑e.
- augusztus 24.: Krusovszky Dénes: Levelek nélkül — érdekes kis krimi volt, tetszett a vidéki világ, az emberek, a fő történet és a mellékszálak is. Nem egy hajtépős, letehetetlen fajta, de jól megírt, korrekt regény.
- október 4.: Esther Perel: Szeretkezés fogságban — az Afférhoz hasonlóan ez is érdekes volt, és a témából adódóan még relevánsabb is, ajánlatos mindenkinek elolvasnia, aki tartós párkapcsolatban él — vagy ezt szeretné…
- december 26.: Camilla Läckberg: Kakukkfióka — az évet ezzel a svéd krimivel zártam. Ahogy látszik, majd’ három hónap kellett a bő 300 oldalas könyvhöz, nyilván sok minden mást is csináltam, de ez is mutatja, hogy ez inkább a “ha már elkezdtem, nem hagyom abba”-kategória, és nem pedig valami letehetetlen remekmű. A regény vége egyébként jó, helyére kerültek a dolgok. Vicces az is, hogy az évet Agatha Christie-vel kezdtem, és a “svéd Agatha Christie”-vel, Camilla Läckberggel fejeztem be. Véletlen?
Vélemény, hozzászólás?