(Remélhetőleg) utolsó, relatíve normális hétvégénket (illetve a szombat egy jelentékeny részét) a Herbstmessén (Rafzi Őszi Vásár — RŐV, kb. mint egy mini, helyi BNV) töltöttük. Az itteni élményeinkből mazsolázom.
A “buli” (a lányoknak nem akartam se a Herbstmessét, se a RŐV‑t, se mást megtanítani, így maradtunk egy számukra is érthető és kiejthető kifejezésnél) hivatalosan szombat délben indult. Mi már 11 körül elindultunk a gyerekekkel, nehogy véletlenül lekéssünk bármiről is. Útközben mindenfelé feldíszített szökőkutakat láttunk, nagyon készültek azok is, akik nem a vásár területén laknak.
Amikor beértünk a vásárba, még kihalt utcákon sétáltunk, egy órával később persze ez már csak álom volt, addigra már ezren voltak mindenhol.
A megnyitó fél 12-kor kezdődött, ezen felszólalt Rafz apraja-nagyja, minden helyi klánból (a Sigristek, Neukomok, Grafok, Hauensteinek a lakosság mintegy kétharmadát teszik ki) beszélt legalább egy fő. Nem mondom, hogy értettem az elhangzottak felét, inkább úgy fogalmaznék, hogy egy büdös szó nem sok, annyit sem értettem. Azt tudom, hogy Rafzról volt szó, és hogy milyen király mindenki, aki segített. Egyébként a RŐV‑t minden harmadik évben rendezik.
A meghívó még tartott, mi azonban újabb izgalmak után néztünk. Átvágtunk a rafzi belvároson, hogy átjussunk a vásár túlsó végéhez. Tudtuk, hogy jó helyen járunk, mert találtunk egy utcát, ami végig fel volt szórva — figyelem! — faforgáccsal.
Még arra sem volt időm gondolni, hogy hány hód dolgozott reggeltől estig, hódtalan körülmények között ahhoz, hogy ennyi forgács legyen, amikor megérkezett egy jelentős oldtimer-konvoj. Nem tudom, hogy ez csak a rafzi különítmény volt‑e vagy az egész régióból gyűltek össze, de igen impozáns volt az egész.
Ezt követően étkeztünk, óriáskerekeztünk, kifosztottuk a kampós nyerőgépet (10 frankért nyertünk 4 kínai plüssállatot, az szerintem eléggé baráti), majd elindultunk visszafelé, a vásár központjába. Az út mellett ki volt állítva néhány traktor, elvégre vásáron vagyunk vagy mi. Zizi oda is állt a kedvence elé, hogy legyen egy képünk az agrártámogatás igényléséhez.
Utána találtunk egy helyi koktélos standot, ahol a koktélokat szárazjéggel dobták fel, hogy legyen egy kis hangulat. Kaptunk ingyen tavaszi tekercseket, aztán a vendéglátó felesége dalra fakadt. Katával táncoltam, ha valaki ránk nézett, örökre beleéghetett a retinájába a kép: svájci kisváros, Tina Turnert énekel egy svájci, decens úriember távol-keleti felesége, miközben egy szerencsétlen a két és fél éves gyermekét pörgeti-forgatja, az asztalon pedig koktélok füstölnek.
Aztán találtunk egy kisvasutat, ami persze nagyon tetszett minden gyereknek. Kata elfoglalta a masiniszta helyét rögtön. Szinte hihetetlen, de gyerekenként egy frank volt csak a belépő, és ebből 5 percig ment a túra.
Aztán a gyerekek megtaláltak egy rendőrautót, amibe szintén bele kellett ülni. Szerencsére ez se pénzbe nem került, se baj nem volt belőle.
Aztán (minden bekezdést így kezdek, nem tűnt fel?) sétáltunk tovább. Megtaláltuk a rafzi anyukaliga standját, ahol lehetett fa zöldségeket pakolgatni. A rendőrautónál több volt az akció.
Leültünk egy helyen enni egy-egy töklevest, közben meg elvittem Katát pisilni. Megint elment mellettünk az oldtimer-konvoj, majd visszafelé találtunk egy Renault Twizy-t. Sokszor láttam már az úton, de most először láttam közelről. Aranyos autócska, nem is tudtam, hogy kétüléses. Ha vennénk egy ilyet, egy fő Kata pont beférne hátulra, bár ő ahhoz ragaszkodott, hogy én üljek be mögé.
Már hazafelé menet találtunk egy standot, amit az egyik bank állított. Volt egy nagy szekrény, sok fiókkal, amiben aranymedál-csokoládék voltak, mindegyikhez tartozott egy-egy kulcs. A kulcsokat egy letakart dobozból kellett kivenni, aztán kipróbálni, hogy a kihúzott kulcs nyitja‑e a kiválasztott fiókot. Ha igen, akkor ki lehetett venni egy aranymedált. Katának nem sikerült, aztán jött Zizi. (Ő már korábban is nyert, zsákbamacskát húzott, és nyert nekünk egy kézműves, fair trade-es chipset a helyi fair trade shopban.) Kihúzta a kulcsot, kiválasztott egy fiókot, és persze, hogy kinyitotta.
Aztán már tényleg mentünk hazafelé, de annyira nem siettünk, hogy ne nézzük meg az út szélén álló Golf I‑et és Golf II‑t. Valamiért ezek most nagyon trendik, nyáron például az egyik német élelmiszerláncnál a főnyeremény egy egyes Golf kabrió volt.
Az utolsó képen pedig egy pálinkafőző látható. Hosszú perceket álltam reménykedve, hogy nem csak a svájci nyugdíjasokat kínálja meg a pálinkás úr. De sajnos igen. Nem kaptam, pedig az egyik vödör már majdnem tele volt.
Ennyi volt, találkozunk 2016-ban!
Vélemény, hozzászólás?