A héten sikerült egy nagy mérföldkövet teljesítenem, miszerint “adj vért egy idegen országban”.
Eredetileg az volt a tervem, hogy még tavaly adok vért, mert 2002 óta egy év sem maradt ki csapolás nélkül. Ez sajnos nem jött össze, helyette inkább túléltünk mindannyian. Aztán egy hónapja jött egy prospektus, miszerint Rafz világvárosban Valentin-nap (!) alkalmából mi mást szerveznének, mint véradást …
Muszáj ide raknom ezt a képet, mert annyit nevettünk rajta. Pont idevág.
Szóval tervem szerint a Valentin-napot egy laza fél literes vérveszteséggel vezettem volna fel, ami persze megint nem jött össze. Egyrészt elkéstem, másrészt beteg is voltam, úgy meg nem annyira mókás az egész.
Aztán eltelt egy hét, és Fortuna végre rám mosolygott. Egyik nap munkába menet láttam egy plakátot Eglisauban, miszerint Blutspende lesz. No, mondom, itt a lehetőség, hogy az ember spendelje a blutját. Utánanéztem, és kiderült, hogy teljesen munkaidőbarát időpontban, délután 6‑kor kezdődik.
Maga a véradás egy kiszállásos venue volt, elfoglalták a helyi iskolát, annak is a tornatermét. “Nyitás” után nem sokkal érkeztem, de akkor már voltak vagy 15-en. Egy kedves néni fogadott a kapuban, aki rettenetes vidéki-zürichi Switzerdütchöt beszélt, egy szavát se értettem. Ő se az én angolomat, szóval gyorsan lepasszolt egy nővérnek, aki viszont kifogástalanul beszélt angolul. Kicsit féltem, hogy hogyan fogom kitölteni a száz kérdéses kérdőívet németül, mert elég egy rossz “Ja”, és máris azt válaszolom, hogy kaptam vérátömlesztést az elmúlt fél évben egy homoszexuális lótól. Aztán persze nem volt gond, mert volt angol nyelvű kérdőív természetesen.
Kitöltés után jött az első állomás, vérnyomásmérés, pulzusszámlálás. Az itteni hölgy kérdezte, hogy van‑e valami táskám. Mondtam, persze, ott raktam le az ajtó mellett. Erre mondja, hogy akkor inkább vegyem magamhoz az értékeimet, mert “sosem lehet tudni”. No, itt széles mosoly ült ki az arcomra, és gondoltam, hogy már ez a Svejc se a régi (de új sem). Szóval magammal vittem a táskám mindenhova. Következett a vércukormérés, amit sikeresen abszolváltam németül. (Mondtam, hogy grüezi, odanyújtottam a középső ujjam németül, majd szépen elköszöntem, miszerint ádé.) Ezt követően jött a mélyinterjú, amit németül kezdtem, de amikor már hetedszer kérdeztem vissza az igen bonyolult “Merre járt külföldön?” c. kérdésre, akkor inkább átváltottunk Shakespeare nyelvére. Szépen rögzítették az adataimat, elmondták, hogy a véradó kiskönyvet majd postán kapom meg, illetve adtak egy menő véradós kulcstartót, amibe bele lehet rakni, hogy mi a vércsoportod. És persze kaptam egy csokit, nyilván Tobleronét.
Megkaptam a tasakokat, majd hamarosan jött a szúrás. Minő szerencse, egy olyan nővérhez kerültem, akinek a férje amerikai, így vele is sikerült kommunikálnom angolul. Itt a divat a teljes fektetés, nem ám félig ülő, félig fekvő helyzetben döfnek le, mint Magyarországon. Szúrtak egy vénát, aztán kezdhettem is a pumpálást. A felénél szóltak, hogy túl gyorsan pumpálok, és túl gyorsan ömlik a vér. Hoppá. Aztán szépen kicsorgott a 4,5 deci, durván bekötöztek (nem egy vatta és egy leukoplast, hanem teljes bandázs), és mondták, hogy arra fáradjak …
Kimentem a tornateremből (itt zajlott a teljes procedúra, ugye) egy másik kis terembe, ahol akkora partit találtam, hogy csak na. A lelkes helyi erők sütivel, kávéval, szendvicsekkel várták a véradókat, akik szépen körbeülték az asztalokat, ettek, ittak, beszélgettek. Igazi kávéházi élet alakult ki a kollektívában, engem is jó svájci szokás szerint befogadtak: leülhettem, és senki nem szólt hozzám egy szót se. Mindegy, szépen eszegettem, iszogattam pár percig.
Mondjuk sör lehetett vón.
Vélemény, hozzászólás?