A címben a “kenyér” és “könnyen” szavak között volt eredetileg egy csúnya káromkodás (k‑val kezdődött), de Regi szerint ez nem illik hozzám. Mindegy, így is alliterál három szó. Olyan fontos bejegyzés ez, hogy majdnem csináltam egy új kategóriát neki (kovász), de marad az étel-ital alatt.
Mint minden jóravaló Karen, az első hullámos karantén idején én is elkezdtem kovászolni (hiszen olyan sok szabadidőm van). A kezdeti saját próbálkozások mind kudarcba fulladtak (csak sima fehér lisztünk volt itthon), így hát egy barátomhoz fordultam segítségért, aki ekkorra már több hete amatőr pékként kereste a kenyérrevalót sütötte a saját kenyerét. 2020. április 3‑án mentem el a közeli Urdorfba, ahol megkaptam a kezdő kovászmaglöketet.
Sokat próbáltam művelődni, olvastam pl. Kovász Labort, néztem mindenféle videókat, de valahogy nem állt össze a fejemben az egész. Mindenhol kicsit másképp tanácsolták ugyanazokat a dolgokat. Mások voltak az arányok. Más volt a sorrend a különféle műveleteknél. Volt rengeteg kifejezés, amiket először nem értettem, utána viszont már nagy magabiztossággal, kissé fennhéjázva használtam (pl. autolízis, fermentolízis, fermentáció, előformázás, formázás, kelesztés, sikérszerkezet). Vettem egy csomó lisztet. Vettem egy csomó kiegészítőt, például szakajtókat (többet is), vágólapokat, zsilettpengét, zsilettpenge-tartót, lisztet leseprő kefét, sőt még egy Danish whisket is, ami úgy néz ki, mint egy nagyon furcsa (és kissé lisztes) BDSM-segédeszköz. Egy apróbb gond volt csak.
Szar kenyereket sütöttem.
Ezzel még nem is lett volna gond, tudok én szar rántottát is csinálni, rontottam már el nokedlit is, csináltam nagyságrendi mérési hibákat főzés során — van ilyen. Csak valahogy a pénz és legfőképp az idő nem volt jó befektetés azokhoz az ehetetlen kreálmányokhoz képest, amik kikerültek a sütőből. Igazából az ehetetlen nem jó kifejezés, mert fogyaszthatóak voltak, de vizuálisan és néha harapás (keménység) szempontjából mindenképpen volt kihívás.
Az elején nagyon bezavart, hogy egyszerre dolgoztam többféle receptből, nem volt mindig (a recepthez) megfelelő liszt, vagy esetleg én próbáltam valamit innoválni, esetleg elfelejtettem a tésztát és/vagy hozzávalókat és/vagy műveleteket. Aztán idővel letisztultak a dolgok, és voltak sikerélmények, jól kinéző és jóízű kenyerek.
Szép Szépek Örülök Csinos Kinyílt Magos Magosabb Levegős Nyuszi
Valamit (t)ennem kellett. Még a jól sikerült kenyerekkel is annyi időt töltöttem el, hogy inkább lettem ideges és frusztrált, mintsem nyugodt a pékkedés miatt. Plusz mindig ott lógott fölöttem Damoklész kardjaként, hogy mi lesz, lepény vagy nyuszi? Írtó stresszes.
Így hát elhatároztam, hogy egyszerűsíteni fogok mindent, amennyire csak lehet. Amiben nem akartam megalkudni: az íz, és hogy mégis lehessen jól enni a kenyereket. Amit viszont mindenképpen szerettem volna, az az, hogy kevesebb lépés, kevesebb nettó idő, amit kenyereznem kell, és nagyobb sikerráta.
Először: nem dagasztok többé kézzel! Nincs erre időm. Vettünk egy kenyérgépet, amit már régebben is használtam (nagyon ritkán) első bekeverésre, de inkább a dánnal mentem neki a tésztának. (Vicces sztori: a kenyérgépet egy magyar úrtól vettük, aki itt lakik a lakótelepen. Regi hozta el a kütyüt, és elmondta neki, hogy nem használja a gépet, mert helyette kézzel dagaszt, és többször hajtogatja a tésztát. Én ezen nagyon nevettem, hogy micsoda hülyeség, ezzel vesződni. Aztán eltelt néhány hét, és liszttel tisztelt homlokkal vettem észre, hogy én is itt hajtogatok… Sose ítélj el/meg senkit!) Mostantól csak ezt használom dagasztásra, még ha ezzel magamra is haragítom az Internet magyarul értő kovászos közösségét.
Másodszor: nem fogok aktív kovásszal szórakozni! Ez volt messze a legnagyobb szívás, nehéz az időzítés, írtó könnyű pazarolni, ha elrontok valamit, utána a sok mosogatnivaló stb. Olyan receptet akarok, ami csak úgy megy, kovászmaggal.
Harmadszor: nem fogok nettó 10 percnél többet kenyerezni! Lehet, hogy a kenyérre várni kell egy napot (vagy többet), és lehet, hogy lesz 10 különféle tevékenységem, de nem akarok ennél több időt eltölteni a konyhában.
Negyedszer: nem fogok a szakajtóval vesződni! Ez is rengeteg hibámnak volt a forrása, beleragadt, kicsúszott, összeomlott, volt minden. Olyan megoldást kerestem, amivel ezt a lépést teljesen megúszom.
Ötödször: egyszerű receptet akarok! Nem lesz élesztős rásegítés (az nem kovászos kenyér onnantól), és nem akarok semmi túlbonyolítást se. Kovász, víz, liszt, só, és maximum annyi lépés (és olyan arányok), amiket meg tudok jegyezni, és nem kell mindig utánanézni.
Hatodszor: biztonságos megoldást keresek! Nem akarom, hogy mindig 50–50 legyen, hogy most akkor lesz‑e kenyér az asztalon, vagy megint croûtont gyártottam (true story), hanem olyan biztonságot, hogy mindig (na jó, majdnem mindig) sikerüljön a kenyér.
Szedjük tehát össze! Gépi dagasztás, kovászmag, max. 10 perc, szakajtómentesség, egyszerűen és biztosan. Ha ez nem alkímia, akkor semmi. Sikerült? Igen. Íme, közreadom a receptet, amivel tényleg lehet könnyen kovászos kenyeret csinálni.
Hozzávalók
- 440 gramm liszt
- én általában 40–120 gramm sötétebb liszttel dolgozom (pl. teljeskiőrlésű, barna, Svájcban van ilyen, hogy Ruchmehl), a maradék pedig vagy fehér, vagy félbarna
- 300+ gramm víz
- 300 grammal nagyon könnyű dolgozni, de elég kemény lesz a tészta; minél több a nem fehér liszt, annál több legyen a víz; én általában 320-at használok, de mentem már fel 340-re is (mondjuk azt el is szúrtam, de az más kérdés); illetve a vizesebb tészta gyorsabban kel
- 15 gramm kovászmag
- igazából mindegy, hogy milyen, az én anyakovászom Ruchmehl-alapú, és 10–20-30 arányú, tehát 66%-os hidratáltságú
- 9 gramm só
- lehet kicsit több vagy kevesebb
- (kenyérgép, ilyen őzgerinc izé a kelesztéshez és sütéshez, sütőpapír, sütő)
Elkészítés
- A kovászmagot belerakom a keverőbe, ráöntöm a vizet, elkeverem alaposan (1 perc munka)
- Hozzáadom a liszt(ek)et (0,5 perc)
- Egy gyors tésztaprogramot tolok rá, ami 45 percig megy (0,5 perc)
- Hozzáadom a sót is, és megy még egy keverés (0,5 perc)
- Ha lejárt, kiveszem, és egy lefedhető üvegedénybe rakom (1 perc)
- Lisztektől, hőmérséklettől, kovásztól, illetve a Szaturnusz állásától függően 8–12 órán keresztül érlelem a tésztát, amíg kb. másfélszeresére nő
- A kedvem, rendelkezésre álló időm, memóriám függvényében hajtogatok, általában pár óra után és néhány óránként (1 perc)
- Ha kész a tészta, előformázom egy lisztezett felületen, kinyújtom, majd szépen kenyérformára alakítom (2 perc)
- Fél-egy órát pihentetem konyharuha alatt
- Mehet be a formába, alá sütőpapír, rá némi liszt, letakarva konyharuhával (1 perc)
- Még 8–12 órát kelesztem így, a végén előmelegítem a sütőt
- Ha olyan kedvem van, akkor bevágom a tetejét, ha nem, akkor nem, aztán irány a sütő (0,5 perc)
- Kb. 20 percig sütöm magasabb hőfokon (220–240 fok), ha úgy gondolom, akkor rakok be mellé-alá-fölé valamilyen gőzforrást (pl. tepsibe öntök forró vizet) (0,5 perc)
- Kb. 20 percig sütöm alacsonyabb hőfokon (180–190 fok), így nagyjából elkészül a kenyér (0,5 perc)
- Ha szeretnék rá egy kis kérget, akkor kiveszem a formából, és még visszarakom 5–10 percre sülni (0,5 perc)
- Ha készen van, kiveszem a sütőből, és rácson, konyharuha alatt pihentetem, a felesleges lisztet leszedem róla (0,5 perc)
- 1–2 óra után ehetőre hül
Nagyjából ennyi. Nekem ez működik, és mivel a közeljövőben nem várok komoly változást az élethelyzetemet (munkamennyiség, szabadidő, családi állapot) illetően, így ehhez tartom magam. De lehet, hogy megint bepróbálkozom egy aktív kovászmagos megoldással, esetleg rámegyek az öntöttvas serpenyőre, vagy kézbe veszem a dánt.
Vágatlan Sötétebb Világosabb Vágott Lyukas Lyukasabb
Felhasznált irodalom: egyrészt ezek inspiráltak, másrészt ezekkel a receptekkel foglalkoztam korábban, vagy csak nagyon menőnek tartom.
- Lutz Geissler: Brot backen in Perfektion mit Sauerteig, ahonnan az egyszerűsített alapreceptet vettem
- Francia parasztkenyér (Miche) a Kovász Laboron, amivel kezdetben próbálkoztam
- Kovászos kenyér c. fantasztikus videó Zagyva Tamás barátomtól, amit tisztelettel vegyes elrettenéssel néztem, és nem próbálkoztam vele
- Félbarna kovászos kenyér RG konyhájából, amivel később próbálkoztam
- Erdélyi pityókás kenyér, ami szintén egy fantasztikus videó, sírok, amikor nézem
- Parasztkenyér, ami ugyan nem kovászos (!), viszont a pék úr olyan szép munkát végez, hogy ihaj
Vélemény, hozzászólás?