Emlékszik még valaki Regi balesetére? Nem, nem arra, amikor elszakadt a keresztszalagja síeléskor. Nem is arra, amikor átment az üvegajtón arccal előre egy kis éji nasiért. Arra sem, amikor a szó szoros értelmében félrelépett a ráckevei nyaraló lépcsőjén. Még csak nem is arra, hogy hogyan dobta őt fejbe Dévényi Tibi bácsi az E épületben egy pöttyös (Regi szerint pontos) labdával pár órával azelőtt, hogy összejöttünk volna. (Talán ez volt az igazi ok?) Arra a balesetre gondolok, ami lassan három éve volt, és a blog történelmébe mint “Regi balesete” vonult be.
A kázus ugye 2017. január 11-én történt. A következő hónapok elég eseménydúsan teltek, jött a biztosítós úr is, kifizették Regi kedvenc pulcsiját, amit levágtak róla. Aztán semmi. Eltelt két év és még egy kicsi, és még mindig nem hallottunk semmi konkrétumot. Még csak egy nyilvános brisz sem volt a tettes tevékeny részvételével a szenvedő oldalon. Nem mintha befektetési célzattal ütődött volna el Regi, de úgy voltunk vele, hogy ha már annyi szívás volt ebből 2017-ben, akkor legyen má’ valami. Volt talán egy-két “hogy vagyunk?” telefonhívás, de más semmi.
Aztán folyóév szeptember 13-án hirtelen jött egy levél a biztosítótól, hogy íme, röpke két és fél év kellett, hogy kiszámoljuk, de tessék, ez az ajánlatunk: X. Ez az összeg nagyjából elég ahhoz, hogy az ember vegyen egy régi autót, esetleg egy ekkora családdal elmenjen valahova egy hétre (de ne túl jó helyre és ne túl messzire). Oké.
Volt viszont részletezés is. Az összeg három részből jött össze: elégtétel, háztartási költségtérítés, kamat. Az elégtétel arról szól, hogy ha valakinek tartósan — illetve speciális esetekben átmenetileg — az életminősége a baleset miatt romlik, akkor neki ezért valamennyit fizet a biztosító. Az összeg a svájci emberi erőforrásokhoz képest (pl. mennyi egy villanyszerelő kiszállási díja) viccesen alacsony volt, mivel szerencsére Reginek maradandó kára nem lett (legalábbis egyelőre nem látjuk), ezért úgy voltunk vele, hogy jó, legyen ennyi. A kamat az kamat, igazából felfelé kerekítették gálánsan. Ami viszont az érdekesebb volt, az a háztartási költségtérítés.
Ez arról szól, hogy mivel Regi nem volt (mindig teljesen) munkaképes, ezért kiszámolták, mennyi időt (nem) töltött a baleset miatt gyerekneveléssel és házimunkával. Egy bonyolult egyenletet raktak össze: input volt az adott hónapban Regi kiírtsága (mennyire nem tudott dolgozni), az órabér, illetve az órák száma. Hat periódussal számoltak, mindegyiknél volt egy %, a fix órabér és a fix óraszám. Ezt számolták ki két és fél év alatt. Bravó.
Ennél viccesebb volt, hogy mik is voltak ezek az inputok. A százalékokkal túl sok gond nem volt, anno Regi tényleg úgy volt kiírva, hogy az egyik hónapban 80%-ban volt munkaképtelen, aztán 70%-ban, és néhány hullámzás után ez szépen lement 0‑ra. Az órabérnél a biztosítósok a hasukra csaptak, és azt mondták: 27. Egy óra házimunka és/vagy gyereknevelés, amit Regi végez, az 27 frankot ér szerintük. Az óraszám pedig úgy jött ki nekik, hogy van a munkanap és a hétvége: Regi munkanaponként egy (!) órát, hétvégente naponta három (!) órát “dolgozott” itthon.
Amikor ezt végigolvastam, akkor azt mondtam: nono. Tényleg küld egy biztosító egy hivatalos papírt, amin azt írják, hogy egy ikres anya heti 11 órát végez házimunkát és nevel gyerekeket? Hát mi folyik itt, Gyöngyösön?!
Tollat ragadtam. Ugyan Regi azt mondta, hogy hagyjuk, jó ez így, meg karma. De én gyakorlatilag azért tanultam meg írni, hogy az ilyen esetekben tudjak reklamálni. Pontról pontra ízekre szedtem az ajánlatot, rávilágítottam, hogy micsoda fasiszta-kapitalista elnyomás áldozatai lettünk mi itt. Öt perc guglizás után kitaláltam egy reálisabb órabért, a házimunkás/gyerekezős órák számát pedig megháromszoroztam. Fittyet hánytam és fityiszt mutattam arra a kitételre, hogy minden reklamáció újraindítja az egész processzt — ha már majd’ három évet vártunk, mi azzal a gond, ha ebből csak 2022-re lesz eredmény? Elküldtem a levelet.
Közben írtam egy ügyvédnek, hogy kellene némi segítség. Fizettem 100 frankot egy ötperces telefonálásért és egy emailért, majd kaptam egy 1’000+-os ajánlatot továbbolvasásért. Ezt ennyiben is hagytam.
Eltelt egy hét, gondoltam, hogy azért egy emailt ennyi idő alatt el lehet olvasni. Felhívtam az illetékes biztosítós urat, és megkérdeztem, hogy hogy érzi magát ezen a napfényes hétfői napon. Könnyek között ismerte be, hogy ugyan látta már a levelemet, de még nem tudta végigolvasni. Nem baj, mondtam, mindenkinek vannak hibái, akkor ha már úgyis megtaláltad az emailt, akkor talán hagyd is megnyitva, olvasd el, és talán válaszolj rá! Úgy lesz, a következő napokban mindenképpen sort kerít rá.
Csodák csodája, két nap kellett csak, és már jött is az újabb ajánlat. Az órabért minimálisan emelte (30), az óraszámnál meg majdnem megadta az egészet, amit kértem (30). Ezzel sikerült az eredeti háztartásos összeget megháromszorozni, az egész ajánlatot pedig bőven megduplázni (az ugye már két régi autó vagy két hét nyaralás).
Megérte? A levelet megírni igen. Regit elütni nem.
Vélemény, hozzászólás?